Meclis'te, 23 Nisan etkinlikleri devam ediyor

Meclis bahçesinde düzenlenen "23 Nisan Ulusal Egemenlik Temalı Yarışmaların Ödül Töreni"nde konuşan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın iftiharla kutlanan milli bayramlardan olduğunu belirterek, "Türkiye Büyük Millet Meclisinin başta ilk başkanı ve ilk Cumhurbaşkanı'mız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk öncülerini saygıyla yad ediyoruz. Onları hürmetle anıyoruz." dedi.

Meclis'te, 23 Nisan etkinlikleri devam ediyor
Yayınlanma:

Meclis'te, "23 Nisan Ulusal Egemenlik" temalı yarışmaların ödül töreni düzenlendi Kurtulmuş, Meclis bahçesinde düzenlenen "23 Nisan Ulusal Egemenlik Temalı Yarışmaların Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, Meclisin milli iradenin merkezi, demokrasinin kalbi olduğunu dile getirdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın iftiharla kutlanan milli bayramlardan olduğunu belirten Kurtulmuş, TBMM'nin dünyada hiçbir meclise nasip olmamış büyük onura ve şerefe sahip olduğunu vurguladı.

tbmm2.jpgTürkiye Büyük Millet Meclisinin, yıkılmış, dağılmış, birçok yeri işgal edilmiş ama Milli Mücadeleyle birlikte 'Ya Allah' diyerek ayağa kalkan bir milletin yeniden bir devlet kurmasının öncüsü olduğunu belirten Kurtulmuş, "Daha ortada henüz devlet yokken hem Milli Mücadele'yi veren hem de devletin kurulmasını sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisinin başta ilk başkanı ve ilk Cumhurbaşkanı'mız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk öncülerini saygıyla yad ediyoruz. Onları hürmetle anıyoruz." dedi.

Milli Mücadele'nin bir kararlılık gerektirdiğini dile getiren Kurtulmuş, ataların ortada devlet yokken devleti için mücadele edebilmeyi başaran ve fevkalade zor şartlarda büyük bir galibiyet elde edildiğini belirtti.

Kurtulmuş, konuşmasını şöyle devam etti:

"Türkiye Büyük Millet Meclisinin şahsında yeni devletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunu da temin etmişler, tesis etmişlerdir. Dolayısıyla 23 Nisan 1920, sadece bir tarih olmanın ötesinde bir mücadele ruhunun da açıkça bize miras bırakıldığı, tarihimizin şerefli sayfalarından birisidir. Meselenin diğer tarafı ise bunun bir çocuk bayramı halinde bir miras, bir emanet olarak sonraki nesillere devredilmesi için ortaya konulan kararlılık ve çabadır. Bir milletin en önemli hususiyetlerinden birisi, hele bizim gibi kökü güçlü olan, fevkalade büyük bir tarihi olan, tarihte devletler kurup yeni başarılar ortaya koyabilmiş olan, dünyanın dört bir tarafında hükümferma olabilmeyi başarmış olan bir millet için sadece bugün değil, sadece geçmişteki başarılar değil aynı zamanda ve en az onlar kadar önemli olan gelecek nesillerin de güçlü ve başarılı olmasıdır. Dolayısıyla Milli Egemenlik Bayramı'nın yanına bir de çocuk bayramı kavramının eklenmesi ve bu bayramın çocuklara emanet edilmesi fevkalade önemli bir tarihi gelişmedir."

tbmm.jpg

Çocukların daha güçlü bir Türkiye’yi kurabilmesi için onlara sahip çıkılması ve yol gösterilmesi gerektiğinin belirten Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da geleceğe hazırlanmanın aracı olarak gördüklerini aktardı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremler nedeniyle TBMM'nin açılışının 103. yıl dönümün güçlü kutlanamadığını, aynı şekilde Cumhuriyet’in 100. yılı olmasına rağmen 29 Ekim törenlerinde de depremin hüznünün ülkenin dört bir yanını kapladığını anımsatan Kurtulmuş, bu sene ise Milli Egemenlik Haftası çerçevesinde 23 Nisan'ı güçlü kutlamayı istediklerini vurguladı.

Bakanlıklar ve kurumlarla işbirliği içerisinde programlar düzenlediklerini anlatan Kurtulmuş, çeşitli yarışmaların düzenlendiğini belirtti.

Numan Kurtulmuş, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında gençlerin kültür ve sanat alanındaki ilgilerinin, TÜBİTAK'ın etkinlikleriyle de gençlerin bilim hayatına ilişkin azimlerinin, Gençlik ve Spor Bakanlığının yarışmalarıyla da gençlerin spor alanlarındaki gücünün ortaya konulduğunu dile getirdi.

Etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen bakanlıklara ve kurumlara teşekkür eden Kurtulmuş, yarışmalarda dereceye giren öğrencileri kutladı.

Programa; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de katıldı.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.