Taşçıer: Çadırların takipçisi olmaya devam edeceğim

Taşçıer: Çadırların takipçisi olmaya devam edeceğim

Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer Polatlı'da meydana gelen kum fırtınasında mağdur olan vatandaşlarımız için AFAD tarafından sağlanan çadırların geri alınmayacağını, çadırların takipçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Polatlı'da yaptıkları incelemeler ve kum fırtınası afetzedeleriyle görüşmelerini içeren haberler sonrası AFAD'ın çadırlarla ilgili yaptığı açıklama üzerine bir bilgilendirme metni yayınladı.Taşçıer yayınladığı yazılı metinde şu ifadelere yer verdi, “Ankara’da gerçekleşen kum fırtınası sonrası Cumhuriyet Halk Partisi heyeti olarak, Polatlı’da fırtınadan zarar gören köylerde yurttaşlarımızla görüşmeler gerçekleştirmiş ve incelemelerde bulunmuştuk. Fırtına olmadan dahi çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veren mevsimlik tarım işçileri bizlere barındıkları çadırların sökülerek uçtuğunu, eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini ifade etmişlerdir.

gamze-tascier-22.jpg

Bugün basında da yer alan açıklamalarımda ifade ettiğim üzere, AFAD bölgede mağdur olan yurttaşlarımıza çadır yardımında bulunmuştur. Bunları teslim alan yurttaşlarımız, çadırların TC kimlik numaraları alınarak ve imza karşılığı teslim edildiğini, çadırların iki ay süreyle verildiğini, çadırlarda bir hasar olması durumunda ücretinin ödenmesi gerektiğiyle ilgili bilgi verildiğini bizlere iletmişlerdir. Ancak AFAD, demecimle ilgili bugün bir açıklama yayınlayarak çadırların geri alınmasının söz konusu olmadığını ifade etmiştir.

Öncelikle belirtmek isterim ki çadırların geri alınmayacak olması, devletin yoksullukla boğuşan ve bir de afetzede olan yurttaşlarından bir kumaş parçasını esirgememesi adına olumlu bir gelişmedir. AFAD başkanlığına tavsiyem ise, doğrudan mağdur yurttaşlarımızdan aldığımız bir bilgiyi düzeltmeye çalışmak yerine, yereldeki kendi yöneticileri ile temasa geçerek, neden çadırların geri alınacağına dair beyanda bulunduklarını sormalarıdır. Farklı köylerdeki birden çok yurttaşımızın aynı ifadeleri kullanarak, çadırların iki ay sonra geri istendiğini belirtmeleri tesadüfle veyahut kafa karışıklığıyla açıklanamaz.

Sonuç olarak, afetzede mevsimlik tarım işçilerimizin sorunlarını dile getirmiş olmamın ve bu açıklamamın da ulusal ve yerel basında yer almasının, AFAD’ı çadırların geri alınmayacağına dair açıklama yapmak zorunda bıraktığını görüyorum. Mağdur yurttaşlarımız adına buruk bir sevinç yaratacak bu gelişmeden memnuniyet duyduğumu ifade ediyor, ancak açlık ve yoksullukla mücadele eden mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi için çabalarımızı sürdüreceğimizin ısrarla altını çiziyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.