Türkiye'de ilk yapay zeka destekli resim sergisi Ankara'da açıldı

Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan ve açılışı Agora Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilen 'Yaratıcı Fikirler' resim sergisi, geçmişle geleceği birleştiren temaları ve yapay zeka desteğiyle oluşturulan görsellerin yağlı boya ile tuvale aktarılmasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye'de ilk yapay zeka destekli resim sergisi Ankara'da açıldı
Yayınlanma:

HABER: AYBALA ALMİNA MELEK

Agora Sanat Galerisinde, yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin ressamlar tarafından yağlı boya ile tuvale aktarılmasıyla oluştu. 12 ressamın imzasını taşıyan ve toplamda 22 eserden oluşan sergi, geçmişle geleceği harmanlayan temalarıyla sanatseverler tarafından ilgiyle karşılandı.

Sergide ressamlar Aslıhan Koç Gezer, Orhan Köse, Filiz Erçin, Neriman Şahin, Faysal Çakmaz, Süheyla Üstek, Ergün Öksüz, Simin Pouraslan, Şengül Bekmez, Gül Aksoy, Gönül Aydın ve Asude Bastem yer aldı.

367f25f0-9361-428b-9e67-2c53b501e0a4.jpg

Eserlerde, tarihi figürlerin günümüz teknolojisi ve yaşamıyla birleştirildiği temalar işlenirken Mustafa Kemal Atatürk, İbni Sina, El Cezeri, Hazerfan Ahmed Çelebi, Mevlana, Vecihi Hürkuş, Evliya Çelebi, Piri Reis, Hürrem Sultan, Aziz Sancar, Fergani ve Takiyüddin bin Ma'ruf gibi isimler temaların ana kahramanları oldu.

Piri Reis'in denizlerde korsanlarla savaşı, Mevlana'nın dünya dışı varlıklara tasavvuf dersi verişi ve benzeri konular yapay zeka teknolojisinin desteğiyle oluşturularak, ressamların yağlı boya tekniğiyle de tuvale aktarılmasıyla bir ilkin başlangıcı oldu.

0.jpg

'Yaratıcı Fikirler' resim sergisi, 26 Mayıs 2024 tarihine kadar Agora Sanat Galerisinde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.