YÖK ile TUSAŞ arasında iş birliği protokolü imzalandı

YÖK ile TUSAŞ arasında iş birliği protokolü imzalandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

A+A-

Şirket tesislerindeki imza törenine, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve çok sayıda Araştırma Üniversitesi Rektörleri katıldı.

gazi-21-002.jpg

ÜLKEMİZ KAZANÇLI ÇIKIYOR

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar törende yaptığı konuşmada, “Üniversite-sanayi iş birliğiyle Türkiye’nin yerli ve milli sanayi hamlesine güçlü destek verdiklerini” söyledi. Prof. Dr. Özvar, bu protokolün YÖK şemsiyesi altında, yükseköğretim kurumlarıyla TUSAŞ arasında gelecek dönemde gerçekleştirilecek kapsamlı iş birliğinin ilk adımı olduğunu belirterek, üniversite-sanayi iş birliğinde yeni bir aşamaya geçileceğini belirtti. Prof. Dr. Erol Özvar, “Bunun işaretlerini bugünden itibaren görmüş oluyorsunuz. TUSAŞ gibi yerli ve milli üretim hamlemizin öncü kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarımız arasında özlemini duyduğumuz iş birlikleri gerçekleştiriliyor. Bundan hem üniversitelerimiz hem diğer kurumlarımız ama her şeyden önemlisi ülkemiz kazançlı çıkıyor" dedi.

ÇÖZÜME KATKI SAĞLIYOR

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, protokol kapsamında, YÖK ile TUSAŞ arasındaki iş birliğinin artırılacağını, üniversitelerde doktora yapan öğrencilerin TUSAŞ Teknoloji Yol Haritası Kazanım Planı'nda yer alan çalışma konuları ve şirketin stratejik önceliklerine göre belirlenen tez konularında çalışmalarının destekleneceğini, şirket imkân ve kabiliyetleri kullanılarak sanayi problemlerinin çözümüne katkı sağlanacağını anlattı.

gazi-22.jpg

KOTİL: ÜNİVERSİTELERİMİZ BİZİM İÇİN ÇALIŞIYORLAR

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ise şirketin imalat sanayisindeki yeteneğiyle dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer aldığını söyledi. Şirket bünyesinde çalışan mühendis ve teknisyen sayısının 2028'de 10 binlere çıkacağını ifade eden Kotil, "Üniversiteler bizim için çalışıyor, biz de burada yaptıklarımızı gençlere açmak istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından iş birliği protokolü YÖK Başkanı Özvar ve TUSAŞ Genel Müdürü Kotil tarafından imzalandı. TUSAŞ bünyesinde oluşturulan Bilimsel Araştırma Programı (LIFT UP++) ile malzeme biliminden mekanik konulara, yazılımdan yeni nesil hava aracı geliştirilmesine birçok alanda havacılık endüstrisinin gelişimine katkı sağlayacak tez çalışmaları desteklenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.