Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’da ulaşım patladı

A+A-

Geçtiğimiz günlerde son gelen zamlarla beraber Özel Halk Otobüsü (ÖHO), Özal Toplu Taşım (ÖTA) ve dolmuş esnafı artık bu yükü kaldıramayacağını ifade ederek yola çıkmama kararı aldı. Olan da duraklarda mağdur olan Başkentlilere oldu desek yeridir.

Toplu taşıma esnafı yolcu ücretlerinin az olması ve serbest kart taşıyan vatandaşların yükleri ağır geldiği belirterek bu durumun mutlaka düzeltilmesini istedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden destek beklediklerini belirten şoför esnafı akşam son seferleri ile birlikte arabalarını parka çektiler.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ta Ankaralıların mağdur olmamışı için yaptığı açıklama da otobüs seferlerinin arttırıldığını ve vatandaşın mağduriyet yaşamaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek örnek belediyecilik anlayışına imza attı.

Her şey iyi güzel giderken, insanlar akşamdan planlarını yaparken, hala dünyadan haberi olmayan insanlar maalesef vardı. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalar sonucu vatandaşlar durakları doldururken, taksi duraklarında taksiler yetişmedi.

Güzergahlarına göre yoğunluk gösteren seferler arttı artmasına da yine yetersiz kaldı. Yollar doldu taştı, isyan edenler çaresizce bekleyenler çoğaldı gitti. Seferlere çıkmayan otobüsleri kullanan vatandaşlar özel araçları ile işe gitmek zorunda kaldılar.

Gelelim dert haline gelen serbest kart ve 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz kartlarına... Dün haberlerde de denk geldiğimiz üzere otobüse binen serbest kart taşıyan vatandaşların otobüsten inmeleri inmezler ise devam etmeyeceğini kaba bir dille söylenmiş. Belki doğru belki yanlış ama ben bu kararı destekledim kendi adıma.

Çünkü sabah erken saatine işine yetişmek için duraklara gelenler normal yolcudan çok 65 üstü vatandaşı görünce şaşırıyor. Bende kendi adıma bu işte bir yanlışlık var dedim. Sabahın erken saatinde siz nereye gidiyorsunuz. Bari bekleyin de insanlar işine gitsin siz sonra nasılsa bedava binersiniz.

65 yaş üstü vatandaşlarımıza tanınan ücretsiz biniş imkanını suistimal eden çok insan var. Bazen haklı olabiliyorlar. İşi olsa da olmasa da sürekli binerek esnafı canından bezdirmiş durumda. Özellikle mesai saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerinde kartları devre dışı bırakılmalı.

Gün içerisinde birkaç saatlik serbest olması gerekiyor. Böylelikle otobüslerde ki yoğunluklar azalır ve sefer sayıları yeterli gelir. Diğer serbest kart taşıyan vatandaşlara söylenecek bir şey yok. Herkesin kartında ki çip sayesinde bakılabilir kimler ne kadar ve ne sıklıklar toplu ulaşım imkanlarından yararlanıyor. Sağlıklı günler dilerim....

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları