Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankaragücü’nde neler oluyor?

A+A-

Beş yılın ardından Spor Toto Süper Lig’e yükselen MKE Ankaragücü’nde tabiri yerindeyse “yaprak kıpırdamıyor” desek yeridir. Çünkü Cemil Usta 2019-2020 Sezonu 10 Ağustos Cuma günü başlayacak ve Ankaragücü’nün daha teknik direktörü ortada yok.

Geçen yıl son anda ligde kalmayı başaran sarı lacivertliler bu sene aynı sıkıntıyı yaşamamak için mücadele edecek gibi görünse de bu sene işi daha da zor. Daha sıkıntılı bir sezon onları bekliyor.

Geçen sene takımı Süper Lige çıkarın İsmail Kartal ile yollarını ayırıp yerine Mustafa Kaplan’ı getiren sarı lacivertliler sezonu tamamlamıştı. Fakat sezon sonunda gerekli adımlar atılmayıp oyuncu transferi de olmayınca Mustafa Kaplan’da görevi bırakıp bir diğer Ankara takımı Gençlerbirliği’nin başına geçti.

Ankaragücü teknik adamsız sezonu açıp sessiz sedasız antrenmanlarına başladı fakat ortada bir teknik adam yok. Ne olacak onu da bilen yok ve söyleyen yok. Kulüp sadece 22 Temmuz’da yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurula odaklanmış durumda. Buradan çıkacak sonuç kulübün geleceğini belirleme açısından çok önemli olacak.

Genel kuruldan çıkacak sonuca göre başkan değişebilir de fakat ben bunu uzak bir ihtimal görüyorum. Başkanlık ilk adaylığını açıklayan iş insanı Murat Ağcabağ olurken onun şansı biraz zayıf gibi geliyor. Fakat değişim isteyenlerin başını çektiği bir grup var ki onların tavrı durumu değiştirebilir.

Şimdiki Başkan Mehmet Yiğiner büyük ihtimalle genel kurulda yeniden başkan seçilir gibi geliyor. Yoluna aynen devam eder ve sıkıntılar giderek artmaya, sorunlar kartopu gibi yuvarlandıkça büyümeğe devam eder. Çünkü Başkan Yiğiner bütün gayret ve çabalarına karşın bir türlü kulübün önündeki ekonomik sıkıntılara bir çözüm bulamadığı gibi bunu aşmak için yaptığı bütün gayret ve emekler boşa çıkıyor.

Düşünün bir kulüp bir oyuncudan gelecek olan 1,5 milyon Euroluk bir bonservis bedeline umut bağlamış ve bu parayla acil ödeme yapması gereken yerlere para vermek zorunda. Yoksa transfer tahtası kapalı olan Ankaragücü transfer yasağı nedeniyle kadroya oyuncu katamayacak.

Durum gerçekten vahim demek lazım. Koskoca bir Başkent takımı para bulamıyor ki oyuncu transfer etsin. Ne bir iş insanı yardım ediyor, ne de belediyeler yardım ediyor. Gerçi belediyelerin profesyonel kulüplere yardım etmesi ne kadar doğru o da tartışılır. Görünün o ki sarı lacivertlileri iyi günler beklemiyor.

Böyle giderse geçen seneyi çok arayacak. Devre arasında gelen ve takıma büyük katkı sağlayan birçok oyuncu çoktan takımdan ayrıldı ve başka kulüplerin yolunu tuttu. Elde kalanlar da ayrılmanın çabası içinde. Çünkü para olmayan yerde saadet olmayacağını düşünüyorlar.

Şimdilik durum bu. Transfer yok, teknik direktör yok. Yani anlayacağınız kulüp başkanını seçmeden teknik direktörünü bulması zor görünüyor. Birçok teknik adamın ismi geçmesine karşın henüz bir gelişme yok. Bekleyip göreceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları