Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’nın Başkent oluşunun 94. yıldönümü

A+A-

Milli mücadelenin başladığı tarihte başkent İstanbul’du ve işgal edilmiş durumda idi. İşgal devletleri her bakımdan İstanbul’da herhangi bir mücadele girişimine karşı her türlü yasağı getirmişti. Türk halkı kendi vatanında esir duruma düşmüştü.

Bu durum karşısında Temsil Heyeti’nin Ankara’ya gelmesi ile Ankara milli mücadelenin karargahı olmuştur. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da açılmasıyla yeni Türk devletinin temelleri atılmıştır.Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara, fiilen başkent durumuna gelmiş oldu.

İsmet Paşa bir kanun teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. “Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara’dır” şeklindeki bir maddelik kanun teklifi kabul edildi. (13 Ekim 1923) Kanunun yürürlüğe girmesiyle Ankara yeni Türk Devletinin Başkenti oldu.

Peki neden başka bir il değil de Ankara başkent olarak seçildi. İşte bunun nedenleri;

Ankara’nın jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumunun uygun olması,

Anadolu’nun tam ortasında yer alması ve bu yönüyle güvenli olması

Etrafının dağlarla çevrili olmasının işgal edilmesinin zorlaşması.

Ankara, Anadolu’nun tam kalbinde olmasının yanında batı cephesine de yakın olması

Batı Anadolu’dan ve İstanbul’dan gelen demir yollarının Ankara’ya kadar ulaşması. Bundan dolayı ulaşım ve haberleşme imkanının daha kolay olması

Ankara’nın daha önceden işgale uğramamış olması.

Ayrıca Ankara halkının Temsil heyetini çok sıcak bir şekilde karşılaması da Ankara’nın başkent olarak seçilmesinde etken olmuştur.

Milli mücadele döneminde alınan bu karar Türk milletinin geleceği için çok yerinde olmuştur. Eğer Ankara değil de başka bir yer milli mücadelenin merkezi olarak seçilse idi belki de kazanılan başarılar kaybedilebilirdi. Bunun için o dönemde bu stratejik kararın alınmasında öncelikle Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Temsil Heyetine minnet borçluyuz.

Türk milleti ile el ele verip Kuvay-i Milliye bilincini oluşturan milli mücadele kavramını halkının kafasına işleyen, en umutsuz dönemde umutları canlandıran bu insanlara ve geçmişte bu vatan uğruna canını vermekten kaçınmayan Türk halkına şükran ve minnetlerimizi sunarım.

Bugün Ankara’nın Başkent oluşunun 94.yıldönümünü en içten dileklerimle kutlarım.

Herkese iyi hafta sonları diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.