Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ANNE LÜTFEN ÖLME!

A+A-

Evet neredeyse bir haftadır kulağımızda çınlıyor bu çığlık “Anne lütfen ölme!” 
Emine Bulut savunmasız bir kadın bir anneydi. Kocası tarafından küçük kızı önünde boğazı kesilerek yaşama verdiği mücadele ve kızının “ANNE LÜTFEN ÖLME” sözleri hepimizin yüreklerini dağladı. Karşısında ki kendini erkek sanan adam sanan ciğeri beş para etmez bir zavallıydı. Kendi kızının önünde annesinin boğazını kesen bir insana ne denir ki? Bu yazıyı yazarken bile kendimi zor tutuyorum ağlamamak için. O aciz zavallı insana sormak istiyorum aslında iki yakasından tutup bu neyin kini neyin nefreti? Eski eşine çocuğunun annesine nasıl bunu yaptın diye? Ama sormaktan vazgeçip yüzüne tükürmek istiyorum biranda.

Gözünün önünde annesinin ölümünü izleyen o 10 yaşındaki  yavrucağa kim ne diyecek ne yapacak peki? O anlar o minik ellerin gözünün önünden gitmeyecek. Ömür boyu annesinin o durumunu, katil babasının tavrı, hayatının her kesiminde karşısına çıkacak. Ağlayan bir kız çocuğu hayatının en güzel yıllarında böyle tarifsiz bir acıyla karşılaşmanın derin üzüntüsüyle yıllar gelip geçecek o anlar minik kızdan hiç silinmeyecek, geçmeyecek…
Edindiğim yeni bilgilere göre 10 yaşındaki F.B.V’ye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebi üzerine Kırıkkale Sulh Hukuk Mahkemesinin görevlendirdiği bir avukat kayyum atamış bu durum o yavrucağın geleceği için bence büyük bir adım. Ayrıca Türkiye'yi ayağa kaldıran ve toplumda infial uyandıran görüntüler sonrası ünlü sanatçıların da aralarında olduğu spor camiası, siyasi ve birçok kişinin düzenlediği organizasyonlardan elde edilen gelir ve bağışların güvence altına alınması için F.B.V.'nin reşit olacağı yaşa kadar kayyum olarak görevlendirilen avukat, banka hesabındaki parayı ve kızın kişisel haklarını koruyacak. 
Aslında bu olay bizlere ne anlatıyor. Tabi ki çok şey. Öncelikle bizler yani anneler olarak evlatlarımıza özellikle erkek evlatlarımıza karşımızdaki insana nasıl davranmamız gerektiğini öğretmeliyiz. Vicdanı, merhameti, ahlaki değerlerimizi, kadir kıymeti v.s.

Bir eş, bir baba ailesine nasıl davranması gerektiğini öğretmemiz gerekiyor. Bazılarımız diyor ki çocuk anne ve babasından ne görürse onu uygular. Ben bu düşüncüye katılmıyorum. Akıllı bir çocuk eğer aile bireyleri birbirlerine kötü davranıyorsa “Ben büyüyünce bu hareketleri yapmamalıyım” demesi lazım.
Peki katil babaya ne olacak? Acilen bu canilere en ağır cezalar verilmeli, yaptırımlar uygulanmalı. Bu şahıslar mahkemede takım elbisesini giyip, boynunu eğerek öldürdüğü kadına iftira atarak ve pişmanım diyerek iyi hal indirimi almamalı, en ağır şekilde cezalarının verilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan bazı şahıslar ve maalesef ki bunların içinde kadınlar da var, hala bu vahşetin farkına varmayarak o canavar ruhlu adamı adeta kahraman ilan ediyorlar. Bizim artık sadece kadınlar olarak değil bütün ülke olarak buna bir “DUR” dememiz gerekiyor.

Kadınlar karınlarına bir canı sığdırabilirken biz neden bir kadını koca dünyaya sığdıramıyoruz. Kadınlarımıza sahip çıkalım, başımızın üstünde tutalım ve onları kendimizden bile koruyalım Çünkü onlar bizim annelerimiz, eşimiz, kardeşlerimiz en önemlisi de sol yanımız…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum