Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anne ve babalar Mavi Balina’ya dikkat!

A+A-

GÜLAY ERTUNÇ

Bu hafta sizlere son zamanlarda sıklıkla adını duymaya başladığımız dünyada ve ülkemizde büyük tepkilere yol açan oynayan çocukların da genellikle intiharı ile sonuçlanan ölüm oyunu Mavi Balina hakkında konuşmak istiyorum.

Dünya çapında ün salmış genellikle 12-18 yaş grubunda ki çocukları ve gençleri hedef alan tehlikenin tam da kendisi olan şantaj içerikli bu oyunu, oynamaya başladıktan sonra kurtulamayan çocukların intihar etmesi ile sonuçlanması aslında bunun bir bilgisayar oyunu değil, planlanmış içeriği ile vahşet oluşturan bir tehlike çemberi olduğu çokta bariz görülmektedir.

Ülkemizde de son olarak Bursa’da bir tır şoförünün 6 çocuğundan biri olan 16 yaşında ki Ahmet P. Evlerinde kaldığı arkadaşı Batuhan K. ile birlikte iddiaya göre Mavi Balina oyunu oynadıktan sonra evin yakınlarında ki halı sahaya giderek, halı sahanın tellerine bağladığı ip ile tabureye çıkarak kendini asarak yaşamına son verdi. Bu vahşetin önü alınmaz ise daha çok evladımızın bu hazin sonuna şahit olacak gibi görünüyoruz.

Bu oyundan kurtulmayı başaran Hindistanlı 22 yaşındaki Alexander isimli genç kendisinin bu oyunla whatsapp mesajlarına gelen bir link ile tanıştığını ve bu oyunu oynamaya başladıktan sonra bir yönetici tarafından yönlendirilmeye başladığını belirtiyor.

Oyunun tam bir tuzak olduğunu 50 aşamalı şiddet içeren talimatlardan oluştuğunu, bu süre içinde derin olmayacak şekilde kol ve bacakların kesilmesi, belli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesle müzik dinlenmesi genellikle bu görevlerin gece yarısı saat 02:00 den sonra yapılması istendiği ve bu süreç içinde kişilerin korku içinde yaşaması için sürekli korku filmi izlemesi komutu verildiğini belirtiyor.

50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor.

"Mavi Balina" adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

Eğer verilen komutları yerine getirmezlerse annelerinin veya babalarının veya sevdiklerinin öleceği gibi tehditler yapılarak çocuklar ölüme teşvik ediliyor.

İşte bütün bunlardan sonra bunun oyun olmadığı gayet açık ve nettir.

Ancak günden güne yaygınlaşan bu oyundan anne baba olarak çocuğumuzu nasıl koruyabiliriz? Birkaç küçük öneri ile yazıma son vermek istiyorum.

-Çocuğunuzla daha sık konuşun. İnternet dünyasını birlikte keşfedin ve internet üzerinden uygun davranışların sergilendiği aktivitelerde birlikte yer alın.

-Çocuğunuzun kullandığı bütün elektronik aletlerde ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun. Ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin.

-Telefonuna gelen her android uygulamayı indirmemesi için onu bilgilendirin.

-Medyada çıkan haberlerden dolayı bu zararlı oyun hakkında mutlaka bilgisi olacaktır. Sizde çocuğunuza daha bilgilendirici olarak kesinlikle bu oyuna bulaşmaması için onu kontrol altında tutun.

-Çocuğunuz davranışlarını yakından gözlemleyin. Ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma, çalışma isteksizliği ve notlarda düşüş gibi beklenmedik değişimler konusunda değişimler fark ederseniz internet faaliyetlerini yakından takip etmeye başlayın ve uzman yardımı almaya çalışın.

-Eğer çocuğunuzun Mavi Balina oyununu oynadığını fark ederseniz, hemen bütün elektronik aletlerden internete erişimini kesin ve yaşadığınız şehirde ki güvenlik güçlerine haber verin.

Bu aşamaları gerçekleştirirseniz büyük bir ihtimal çocuğunuz bu zararlı oyundan ve içeriklerden korumuş olursunuz. Hiçbir anne ve babanın böyle bir üzüntü yaşamamasını, artık bu oyun sorunun son bulmasını temenni ederim.

Herkese iyi hafta sonları diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.