Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anne ve babaya itaat

A+A-

Yahya a.s’a Yaşıtı olan çocuklar kendisine: “Ey Yahya! Bizimle gel, oynayalım” “Ben, oyun için yaratılmadım” dediği, Küçüklüğünden itibaren temiz, saygılı ve ibadet ehli olduğu, Yüce kitabımızda bildirilmektedir. 

Yüce kitabımızda; “(Ona çocukluğunda): Ey Yahya! Kitaba, kuvvetle sarıl! (dedik). Henüz çocuk iken, ona, hikmet"i verdik (Tevrat"ı öğrettik). Tarafımızdan (ona) bir kalp yumuşaklığı merhamet ve (günahlardan) temizlik (verdik). O, çok muttaki (takvalı) idi. Anasına ve babasına itaatli idi,asi,ve isyankâr değildi. Dünyaya getirildiği günde, öleceği gün de, diri olarak (kabrinden) kaldırılacağı gün de, ona, selam olsun!” merym süresi.,

Hikmet  kuralı.

1) Karar vermek, 2) Doğru fikirler oluşturma,

3) İlahı kanunu yorumlama ygulama, 4) Sorunları çözümleme.

5) Tevrat ve İncil’e bakarak Hüküm ve karar verdiği, merhametli anne ve babasına itaat eden, günahlardan kaçan asi ve zorba olmayan, kalbinde Allah'a karşı bir çocuğun annesine duyduğu derin sevgiye benzer bir sevgi taşıdığı ve güzel vasıflarını Yüce yaratıcımız haber vermiş, O’nu selamla anmıştır.

Her insanın başına geleceği üç yalnızlık;

1- Doğulan gün,

2-Ölüm anı 3-Kabirden kalkma olan korku günlerinde Allah"ın selam ve esenliği himayesinde

Yüce Allah’ın himayesine bulunmak, için;

1- İtikad ve amel: Lazım ilmihal bilgileri kitabımızda geçen ayet ve hadis ilimleri öğrenip uygulamak gerekir.

2- Zikir: Tenhada arkadaşlık eder ve zikir yardımıyla dünyada ve ahrette yalnızlık çekmez. 

3- Takva ve vera: Haram ve şüphelilerden sakınma ve dünyaya düşkün olmama, düşünce ile başka şeylerle meşgul etmemesi takva ve vera’ya yaklaştırır. 

4- Yakîn : (sağlam ve kesin inanış); İlmel ve hakkel yakına Fatiha da söz verilen sıratı müstakim inancına, azim ve samimiyet ve aşk göstererek yaşmaktır..

Yüce Allah c.c.Yahya (a.s) ve Babasına Yüce Allah, amel etmeleri için İsrail oğullarına, beş kelime emretmiş, biraz ağır ve yavaş davranınca, İsa (a.s):- Bunu İsrail oğullarına ya sen tebliğ edersin, ya da ben tebliğ edeyim, deyince, Yahya (a.s): -Ey kardeşim! Sen bu vazifeyi yerine getirmekte beni geçersen, ben azaba uğramamdan veya yere batırılmamdan korkarım, dedi.

İsrail oğullarını Beytü'l-Makdis'te topladı. Yüksek bir yere oturarak Allah'a hamd ve senada bulunduktan sonra söyle dedi: -Yüce Allah, bana, hem kendim amel edeyim, hem de amel etmenizi size emredeyim diye beş kelime emretti. 

1- Allah'a hiç bir şeyi ortak koşmaksızın, O'na ibadet etmenizdir. Bunun örnek, öz mali olan altın veya gümüşle bir köle satın alıp çalıştıran bir adama benzer ki, köle çalışmasının kazancını, efendisinden başkasına ödüyordur. Hanginiz, kölesinin böyle davranmasına sevinir, razı olur?

Hiç kuskusuz, sizi yüce Allah yarattı ve rızkınızı vermektedir. Öyle ise Allah'â, hiç bir şeyi şerik koşmaksızın, ibadet ediniz.

2-Allah namaz kılmanızı size emretti. Namaza durduğunuzda, yüzünüzü sağa sola çevirmeyiniz. Şüphe yok ki Yüce Allah, kulu, yüzünü başka tarafa çevirmedikçe, hep ona yöneliktir.

3-Allah size orucu emretti. Bunun örnek, yanında misk kesesi olduğu halde, bir topluluk içinde bulunan ve hepsi ondaki misk kokusunu duyan bir kimseye benzer. Hiç şüphesiz oruçlunun ağzının kokusu, Allah'ın katında misk kokusundan daha güzeldir.

4-Allah size sadakayı emretti. Bunun örnek, düşmanın esir edip elini boynuna bağladıkları ve boynunu vurmak üzere yaklaştırdıkları bir kimseye benzer ki o, "canımı elinizden kurtarmak için size bir fidye, kurtulmalık versem, olmaz mı?" diyerek kendisini onlardan kurtarıncaya kadar, az çok kurtulmalık akçesi öder durursunuz.

5-Allah size, Allah’ı çok zikretmenizi, anmanızı da emretti. Bunun örnek, düşmanın süratle kendisini takip ettiği bir kimseye benzer ki, sağlam bir kaleye gelip onun içine sığınmıştır. İşte kul da, Allah’ı zikir ile meşgul oldukça, şeytandan böyle korunur" (et-Tirmizî, es-Sünen) Hz.Yahya a.s. otuz yaşlarında iken, Hz. İsa a.s. indirilen kitap, İncil'in hükümlerine göre amel etmeye ve halka da öğretmeye başladı.

İsrailoğullarının valiliğini yapan Herod (Antipas-Hiredus) kardeşinin kızı, ile evlenmek arzusunda idi. Din hükümlerine uymayan ve dini görevlerini de yerine getirmeyen Herod, halkın tepkisine yol açmamak için Yahya As.'dan, bu kızla nikahlarını kıymasını istedi. Hz. Yahya a.s. da, İncil hükümlerine göre ise bu kızla evlenmesinin mümkün olmadığı bildirdi, nikahı kıymayı reddetti.

Bu duruma öfkelenene Herod, Hz. Yahya'’ a.s.’ı zindana attırdı. Onun yerine Mescid-i Aksa'nın başkanlığına, kendi düşünceleri doğrultusunda hareket eden birini getirdi. Herod daha sonra evlenmesini onaylamayan Yahya As.'ın başını kestirerek onu şehit ettirdi. 

Bu Bedbahtlığın, ahrette zarar ve ziyan içinde olmanın belirtisi, İsrail oğulları Allah yolunda her gün ilerleyememektir. Nankör dür.

Malı seviyorsan, ilahi emirlere göre yerine sarf et de, dünya ve ahrette sana sonsuz arkadaş olsun!

Selam ve duayla. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.