Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Annelerimizin günü

A+A-

Yarın anneler günü, bence önemli ve özel günler arasında en değerlisi, canım annelerimizi mutlu edebilmemiz için bize verilmiş bir şans.

Yıllarca kahrımızı çeken, bizi karşılıksız seven, hastalandığımızda sabahlara kadar başımızda bekleyen, bizi büyütürken her türlü fedakarlığı yapan saygın insanlar annelerimiz.

Tarihte böyle bir gün olması, değerli annelerimiz için bu günün özel sayılması, ve bugünün onlara adanması her ne kadar onların hakkını ödememizde yeterli olmasa da bizimde onlara olan sevgimizi gösterebilmemiz için güzel bir neden olmuştur.

Her yılın Mayıs ayının ikinci pazarını anneler günü olarak kutlamaktayız.

Peki anneler günü nasıl ortaya çıkmıştır? Bunu biraz araştırmak istedim.

İlk olarak anneler günü Antik Yunan’da bahar kutlamaları sırasında tanrıların anası Rhea onuruna yapılmıştır.

İngiltere’de ise 1600 yıllarda Lent adı verilen Paskalya kutlamaları sırasında Anneler Pazarı kutlanarak İngiliz anneler onurlandırılırdı.

ABD’de ise 1907 yılında Anna Jarvis adında bir kadın ulusal bir Anneler Günü için çalışmalar başlattı ve 1911 yılında Anneler günü tüm Amerikan eyaletlerinde kutlanmaya başlandı. Daha sonrasında 1914 yılında Başkan Wilson resmi bir açıklama ile Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan etti. Böylece anneler günü her yıl mayıs ayının ikinci pazarı kutlanmaya başlandı.

Peki Anna Jarvis’i bu çalışmaya iten neydi?

Anna Jarvis 1902 yılında babası ölünce annesiyle beraber Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905'de annesini kaybetti. Sürekli annesiyle beraber yaşamasına rağmen "ona hayattayken gerekli ilgiyi gösteremediği" inancıyla vefatından iki sene sonra mayıs ayının ikinci pazarında annesinin ölüm yıl dönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk ortaya koydu.

Daha sonrasında yukarıda belirttiğim gelişmeler yaşanarak mayıs ayının her pazarı anneler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Türkiye'de ise Anneler Günü ilk kez 9 Mayıs 1955'te kutlanmıştır.

Anna Jarvis sağlığında annesine göstermediği ilginin vicdanı azabını yaşamış ve hepimiz için bir şans olabilecek bu güzel günün bütün dünyada kutlanmasını sağlayacak çalışmalar yapmıştır.

Bizlerde güzel annelerimizin kıymetini bilelim, onlara saygıda kusur etmeyelim, Ömürlerini bize adamış bu kutsal insanları üzmeyelim. Sadece anneler gününde değil, bütün günlerde annelerimizi mutlu edelim.

Bende başta kendi annem olmak üzere bütün annelerin anneler günün kutlar, ellerinden öperim. Mutlu pazarlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.