Enver Baltaş

Enver Baltaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Antalya, Mersin, Adana'da çiftçiye kurulan şeytani tuzak

A+A-

Halci (komisyoncu) ve gizli ortağı ziraatçı, çiftçiye sonsuz destek adı altında kredi açıyor çiftçi hasatta ödeme anlaşmasıyla ziraatçıdan gübre ve ilaç alarak borçlanıyor. Halci çiftçinin mahsulünü alma sözü veriyor. Çiftçi aldığı ürünün fiyatını dahi sormuyor, yaz dostum yaz diyor. Ne toprak analizi nede aldığı ürünün ne işe yaradığından haberi yok. Ziraatçının pazarlama sorumlu mühendisi ne derse o alınıp toprağa veriliyor. Sonuç çiftçi borç batağında halci mahsul peşinde ziraatçının umurunda değil.

Olan tüm Türkiye’ye oluyor. Trilyonluk sera yatırımları üç beş şeytan yüzünden bataklığa sürükleniyor. Peki bu ülkenin Tarım Bakanlığı nerede? Denetleme rehberlik görevi kimde? Sorular hep cevapsız.

Bu gidişatı görüp sesiz kalan çoğunluk zannetmeyin ki bu işin ucu size dokunmaz. Bugün pahalıda olsa raflarda sebze meyve bulabiliyorsunuz. Emin olun seralarda gördüğüm manzara beni korkuttu. Topraklarımız can çekişiyor, çiftçi yorgun çaresiz. Her yeni gün önceki günü aratır olmuş.

Raflarda aradığınızı bulamadığınız günler yakın. Belki yarın belki de yarından da yakın. O mevduat korumalı hesabınızdaki milyarlık hesaplar bir domatesi biberi soğanı satın alamayacak. O zaman oturup dolar banknotlarını ıslatıp yersiniz. Şimdiden afiyet olsun. Allah’ın laneti faiz yiyenlerin üzerine olsun. Amin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları