Uğur Böceği

Uğur Böceği

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Arabalar insanlara benzer, insanlarda arabalara

A+A-

Arabalar insanlara benzer. Araba yapılırken insanoğlundan örnekleme alınmıştır. O zaman insanlarda arabalara benzer. Arabanın genel özellikleri inceleyip, kendimizi tanıyalım mı? Ne dersiniz?

Arabaları incelediğimizde özellikle iki sistem dikkatimizi çeker, bunlardan birisi yakıt sistemi öteki ise elektrik sistemidir.

Arabanın motorunun insandaki karşılığı midemiz ve bağırsaklarımız. Elektrik sistemi, sinir sistemimiz. Tekerler, elimiz ayaklarımız. Radyatör ise akciğerlerimiz. Arabadaki fitreler bizdeki karaciğer, böbrekler ve derimiz. Farlar, sinyaller, gözlerimiz. Direksiyon, gaz, fren ise sinir sistemimiz ve beynimiz. Koltuklara binen yolcularsa hayatın yüküdür. Kısacası hayatın yükünü ömrümüzce taşıyoruz.

Benim anlatmak istediğim hayatın yükünü anlatmak değil; aslında. Benim anlatmak istediğim kuşkusuz sağlığımız.

Aracın bakımında olduğu gibi bizimde hayat yolunda kazasız belasız sağlıklı bir biçimde yol alması için nelere dikkat etmeliyiz.

Araba kazaları, geçirdiğimiz hastalıklardır. Kaza sonrası kaportacıya, tamirciye götürülmesi doktora gitmek, ameliyat olmak gibidir.

O zaman arabamıza iyi bakmak servis bakımlarını iyi yapmak lazım. Bizde hayat boyunca kendimize iyi bakmalıyız. Hasta olmadan kendi sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz.

Nasıl arabanın zamanında servis bakımlarını yaptırmak suretiyle, aldığımız yakıtın kalitesini önemsersek o aracımız yolda kalmayacaktır. Aracımız rampalarda tıkanmayacak, hararet yapmayacaktır. Güzel yolları tercih edip kötü yollara aracımızı götürmezsek daha bakımlı olacaktır.

Bizlerde sağlığımıza önem verirsek hayat yolunda sağlıklı bir yaşam sürdüreceğiz. Demem o ki! Bizler yediğimiz içtiğimiz her şeyin doğalını kullanırsak, soluduğumuz hava kalitelisinden tutun da içtiğimizin suyun kalitesine kadar her şeye dikkat edersek sindirim, dolaşım, boşaltım, sinir, solunum, lenf, üreme, hareket ve destek sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlarsak, sağlıklı birer birey oluruz.

 Sağlıklı birey olmanın en önemli yollarından biri de çevremizi kirletmemek çünkü biz sağa sola çöp attıkça, çevremizi viraneye çevirdikçe;  o virane de bizim sağlığımızı viraneye çeviriyor.

Atılan poşetlerden, plastik şişelerden ve tonlarca atıklardan bu gün Karayip denizinde Türkiye'nin yarı büyüklüğü kadar büyük bir ada oluşmuş durumda.

Tehlikenin boyutu çok büyük onun için lütfen plastik poşetlerden kurtulup fileleri, bez torbaları alalım elimize. Kesekâğıtlarını kullanalım. Atıklar hem çevremizi kirletiyoruz hem de geleceğimizi karartıyoruz.

Bu ülke bizim, bu dünya bizim. Bu günü bize dedelerimiz miras bıraktı. İnanın ben çevremizdeki doğal yapısının bozukluğundan, şehirlerin karmaşasından, yediklerimizin kalitesizliğinden hiç memnun değilim. Yarınların daha kötü olmaması için, çevremizin daha güzel olması için, şehirlerimizdeki yeşil alanların daha çok olması için, yediklerimizin, içtiklerimizin doğal olması ve daha güzel bir dünya için lütfen öncelikle çevrenize duyarlı olup çöp atmayınız.

Özellikle piller, aküler atık yağlar ( evdeki kızartma yağları dâhil ) ile kimyasal atıkları usulüne uygun bir şekilde yok edilmesini sağlamalıyız. Eğer bizim bu konuda yapabileceklerimiz sınırlı ise atık toplama merkezlerine bildirmeliyiz.

2019 yılında plastik poşetler paralı olacak. Umarım halkımız paralı poşetler yerine kesekâğıdı, bez torba ya da file tercih edeceklerdir.

Sağlıklı bir dünya için el ele mücadeleye var mısınız? Temiz insanlar, temiz toplumları, temiz bir çevreyi oluştururken; o temiz çevrede döner insana muhteşem güzelliklerini sunar.

Bir ömür boyu sağlıklı bir yaşam dileğiyle.

Salıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.