Salih Kurnaz

Salih Kurnaz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Arafat vakfesi ve duası

A+A-

 

SALİH KURNAZ

“Arafat vakfesinin zamanı, Zilhicce’nin 9’uncu günü Arefe günü zeval vaktinden bayramın birinci günü fecri sadık yani tan yerinin ağarmaya başladığı ana kadardır.  Bu süre içinde Arafat’ın Urena vadisi hariç, her hangi bir yerinde … her ne süretle olursa olsun bir an bile olsa bulunan kimse farz olan vakfeyi yapmış olur. ”(L.  Şentürk, ilmihal:314-315) “Vakfe, bir yerde kısa da olsa durmak demektir.  Haccın en önemli rüknü Arafat Vakfesidir.  Peygamberimiz: ‘Hac, Arafat’tan ibarettir!’ buyurmuştur. ” (L.  Şentürk:ilmihal:314) “Peygamber (s. a. v), namazdan sonra devesi Kasva’ya binip Cebelür-Rahme’deki vakfe yerine vardı, yönünü kıbleye döndü.  Güneş batıp sarılığı azıcık gidinceye kadar vakfe yaptı. ”(A. Köksal:7-8/642) “Resulullah (s. a. v) hutbeden sonra devesine bindi.  Müslümanlara da Arafat vakfesini yapmalarını eliyle işaret buyurdu.  Uzaktakilere de yerlerinde durmaları haberini saldı.  ‘Zira siz İbrahim’in mirasından bir miras üzererinde bulunuyorsunuz!’ buyurdu. ”(Vakıdi:3/352-354)-(A. Köksal:7-8/642643) “‘… Arafatın her tarafı vakfe yeridir!’”(A. Köksal:7-8/643) “Arafat’ta üzerinde bulunduğu dağ için: ‘Burası ve Arafat’ın hepsi vakfe yeridir. ”(İbn İshak, İbn Hişam:4/348) “el-Hidab mevkkinde durdu ve: ‘Arene vadisi dışında Arefe’nin her tarafı vakfedir’ buyurdu. ” (Vakıdi:3/353-354) “Arafat bölgesinin Urene vadisi hariç her yerinde vakfe yapılabilir. ”(L. Şentürk,ilmihal:314)  “Muhassir vadisi dışında Müzdelife’nin her tarafında  vakfe yapılabilir’” (Vakıdi:3/353-354) “‘Kuzeh dağının üzerinde vakfe ettiği zaman: ‘Burası ve Müzdelife’nin hepsi vakfe yeridir’ buyurdu. ’”(İbn İshak,İbn Hişam:4/348)

“Akabe’nin (Büyük cemre) arkası hariç, bütün Mina’da kurban kesilebilir’ buyurdu. ”(Vakıdi:3/353-354) “Kurban kestiği zaman: ‘Burası ve Mina’nın hepsi kurban kesme yeridir’ buyurdu. ”(İbn İshak,İbn Hişam:4/348) “Telbiye etti ve: ‘Hayır ancak ahiret hayrıdır!’ buyurdu. ” (A. Köksal:7-8/643) “Bir eliyle devesinin yularını tuttu, diğer elini kaldırarak, duaların efdal ve üstünü; en çok yaptığı ve kendisinden önceki peygamberlerin de duası olan şu dua: ‘La ilahe illallahu vahdehu la şerike lehülmülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümiyd bi yediel hayr ve hüve ala küllü  şeyin gadir ‘ ile sözlerine başladı. ‘Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur! O birdir, O’nun eşi ortağı yoktur.  Mülk O’nundur! Hamd O’na mahsustur! Hayır yalnız O’nun elindedir.  O diriltir, öldürür.  O her şeye kadirdir!’” (Vakıdi:3/354)-(A. Köksal:7-8/643)

• ‘Allah şu gerçeğe şehadet eyledi ki; Allah’tan başka hiçbir ilah yok, ancak o vardır! bütün meleklerle ilim sahipleri de, adl ve hakkaniyetle durarak şahittir ki; Allah’tan başka hiçbir ilah yok, ancak aziz ve hakim olan O vardır!’ (Ali İmeran:18) Ben de bu gerçeğe şahid olanlardanım ya Rab!

• Ey Allah’ım! Senin buyurduğun gibi, bizim söylediğimizden daha üstün olarak Sana hamd olsun!

• Ey Allahım! Benim namazım, ibadetim, diriliğim, ölümüm senin içindir! Dönüşüm sanadır! Mirasım da, ey Rabbim, Sana aittir!

• Ey Allah’ım! Kabir azabından, kalbin vesvesesinden, işlerin dağınıklığından Sana sığınırım!

• Ey Allah’ım! Rüzgarın getirdiği afetin şerrinden sana sığınırım!

• Ey Allah’ım! Gözümde bir nur, kulağımda bir nur, kalbimde bir nur yarat!

• Ey Allah’ım! Göğsüme genişlik ver, işimi kolaylaştır!

• Ey Allah’ım! Göğüslere vesvese veren şeytandan, işlerin karışıklığından, kabir fitnesinin şerrinden, gecenin getirdiği şeylerin şerrinden, gündüzün getirdiği şeylerin şerrinden, korkunç rüzgarın getirdiği afetlerin şerrinden, zamanın nöbet nöbet gelen mihnet ve belalarının şerrinden sana sığınırım!

• Ey Allah’ım! Sağlığın hastalığa çevrilmesinden, birdenbire gelip çatacak azabından ve bütün gazabından Sana sığınırım!

• Ey Allah’ım! Beni doğru yoluna ulaştır! Geçmişimi geleceğimi bağışla!

• Ey başvurulacakların en hayırlısı! Kendisinden istenilenlerin en keremlisi, en vergilisi, ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah! Yarattıklarına ve Beytinin hacılarına verdiklerinin en üstününü şu akşamüzeri bana ver!

• Ey dereceleri yükselten, bereketleri indiren, ey gökleri ve yeri yaratan Allah! Sesler türlü türlü dillerle gürüldeyip  Sana doğru yükseliyor, Senden dileklerde bulunuyor! Benim dileğimi de; dünya halkının beni unuttuğu imtihan yurdunda Senin beni anmaklığındır!

• Ey Allah’ım! Sen sözümü işitiyor, bulunduğum yerimi görüyor, gizli açık neyim varsa biliyorsun! İşlerimden hiç biri sana gizli değildir! Ben çaresizim, yoksulum.  Senden yardım ve eman diliyorum! Korkuyorum, kusurlarımı itiraf ediyorum! Bir çaresiz Senden nasıl isterse, ben de öyle istiyorum! Zelil bir günahkar Sana nasıl yalvarırsa, ben de öyle yalvarıyorum!

• Senin yüce huzurunda boynunu bükmüş, senin için gözlerinden yaşlar boışanan, Senin uğrunda bütün varlığını zelil eden, Senin için burnunu topraklara sürten bir kulun Sana nasıl dua ederse, ben de öyle dua ediyorum!

• Ey Rabbim! Duamı kabul buyurmaktan beni mahrum kılma! Bana Rauf ve Rahim ol ey istenilenlerin en hayırlısı ve verenlerin en keremlisi!

Devamı pazartesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.