Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Arap kadınların gücü pes ettirdi

A+A-

GÜLAY ERTUNÇ

Dün akşam ana haber bültenini dinlerken, Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanma yasağının kalkacağına ilişkin bir haber duydum.

Haberde Suudi kadınların artık eşleri yanlarında olmadan araba kullanabileceğinin kabul edildiğini söylendi. Kadınların bu yasağı delmek için yaptığı protestolar sonucunda haklarını kazandıklar. Kral Salman’ında bu durumu kabul ettiğini ancak buna rağmen kadınlara araba kullanma hakkının hemen verilmeyeceği söylendi.

Öncelikle ehliyet almaları gerektiği ve yapılacak yasa değişikliği sonucunda Haziran 2018 tarihinden itibaren kadınların artık tek başlarına araba kullanma özgürlüklerini kazanacaklar. Bu konuyla ilgili ilk tebriğin de Amerika’dan geldiği duyuruluyordu.

Ne kadar garip değil mi? Müslüman bir ülke, cenneti kadınların ayakları altına seren, kadınlara çok değer veren, kıymetli tutan bir inanış olan İslamiyet dinine inanıyor. Fakat yönetim şekli ile kadınlara hiçbir hak tanımıyor, gündelik hayatta çok sıradan sayılabilecek haklarını bile elinden almış, toplumsal hayatta yerini kısıtlamış, erkek egemen olduğu kadar sadece erkek özgürlüğüne dayanan ve kadınlara düşünce fikir özgürlüğü tanımayan, kendi kararlarını alma rahatlığı bile göstermeyen bir yönetim şekli. Ne kadarda içler acısı bir durum. Orada yaşayan kadınlar adına ne kadar da zor bir durum.

Peki neden bu güne kadar kadınlara böyle bir hak tanınmıyordu. İşin bahanesi Suudi Arabistan gibi zengin bir ülkede kadınların araba kullanmaya ihtiyacı olmadığı, şoför tutarak bu hizmeti alabilecekleri, kadıların hizmet alması gerektiği gibi veya İslamiyet’e göre kadınların araba kullanması günah gibi saçmalıklar uydurarak kadınları toplumsal hayatta kısıtlayıp, kendi bağnaz düşüncelerini yaşatmak adına yaptıkları haksızlıklardır.

Fakat buna rağmen Suudi kadınlar, ne kadar böyle geri zihniyete sahip, kendilerini sosyal hayata sokmak istemeyen bir ülkede yaşasalar da kadın olmanın verdiği güçle her tehdidi göz ardı ederek protestolar yaptılar. Dünya kadınlar gününde direksiyon başına oturarak bu kararı protesto etmişlerdir. Ancak yıllarca bu istekleri değerlendirilmemiş, bu hak kendilerine tanınmamıştır. Belki de Suudi Arabistan’ın şimdi ki yöneticisi Kral Salman bu konuda daha ılımlı olduğu için bu hakkı alabilmişlerdir.

Böyle bir ülkede yaşadığımı hayal dahi etmek istemiyorum. Neyse ki bizim ülkemizde böyle bağnazlıklara yer yok. Şükürler olsun ki Mustafa Kemal Atatürk kadınlarımıza yıllar önce Medeni Kanunu getirerek kadın-erkek eşitliğini sağlamış, Türk kadınına toplumsal hayatta hak ettiği, yeri, değeri ve önemi vermiş. Pek çok Avrupa ülkelerinden önce 1934 yılında kadınlara seçme seçilme hakkını tanımıştır.

Suudi Arabistan için medeni açıdan önemli bir ilerleme olan bu karar, belki de daha sonraları kadınların çeşitli haklarını kazanabilmeleri için bir yol açar. İslam dinini bahane ederek kadınları toplumsal hayattan soyutlayan, onları köle zihniyeti ile yaşatmaya çalışan bu gerici toplumların en yakın zamanda medeni hayata geçmelerini temenni ediyorum.

Yıllar önce bir dizi vardı Türk televizyonlarında yayınlanan “Yarım Elma” diye. Orada “kroyum emme para bende” diyen bir karakter vardı adı da Medeniydi. Rahmetli Erdal TOSUN canlandırırdı. Nedense bu tür Arap ülkeleri bende hep bu sözü çağırışım yapar. Paraları var ama krolar, paraları var ama medeniyetleri yok. Keşke medeni olsalardı da paraları olmasıydı demek geliyor içimden. Yazıma burada son verirken herkese güzel hafta sonları dilerim. Hoşçakalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.