Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari ücretlinin üzerine yüklenen vergi yükü

A+A-

Ülkemizde her zaman ezilen gariban olur ya! Yine öyle oldu. Asgari ücretli çalışan vatandaşlardan Eylül ayı itibariyle vergi dilimi kapsamında maaşlarından eksik yatmalar oldu. Durumdan bir haber olan asgari ücretli çalışan işçiler duruma tepkilerini koyarak bu kadarı da olmaz dedirtti.

Asgari ücretlilerin maaşları bu aydan itibaren yılbaşına kadar kesinti yapılacak. Maaşlardaki bu kesinti ise vergi dilimine bağlı kesinti olacak. Ülkemizde ücretler ile vergiler doğru orantılıdır. Bu bağlamda ücretler gelirlere göre artan oranda vergilendiriliyor. Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin, eline geçen para bu ay 28 lira ile 78 lira arasında değişen tutarlarda az para geçecek. Vatandaşların yıl sonuna kadar maaşından kesilen vergi artacak.

Ülkemizde Gelir Vergisi Kanunu'na göre 2019 yılında148 bin lirayı aşan ücret gelirlerinde ise yüzde 35; ; 40-148 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 27; 18-40 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 20; 18 bin liraya kadar olan ücret gelirlerinde yüzde 15 oranında vergi uygulanmakta. Konu ile ilgili olarak asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşlarına 18 bin TL'ye kadar olan kısmı için yüzde 15 ve 18 bin TL'yi aşan kısmına da yüzde 20 vergi uygulanmaktadır. Bu ay itibariyle evli ve çocuklu asgari ücretliler yüzde 20 gelir vergisi dilimine girecekleri için, asgari geçim indirimi (AGİ) ile birlikte ellerine geçen net ücret, bu ay 28 lira ile 78 lira arasında değişen tutarlarda azalacak.

Tüm bunların yanı sıra asgari ücret ile çalışan kişi bekar ise maaşından kesinti yapılmayacak. Bekar çalışanların maaşında vergi dilimi kesintisi yapılmaması için yasal düzenleme yapılmaktadır.Gelir vergisi dilimindeki artış, çocuk sayısı fazla olan çalışanları daha çok etkiliyor. Eşi çalışmayan 3 çocuklu bir asgari ücretli 2019 başından beri AGİ ile birlikte net 2 bin 155 TL ücret alıyordu. Bu ücret yılsonuna kadar 2 bin 46 TL’ye inecek. Eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan bir işçi ise Ocak ayından beri 2 bin 116 TL net ücretini bu ay 2 bin 38 TL olarak alacak. Ekim ayından itibaren de 2 bin 20 TL'ye gerileyecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları