Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Askeri ücret!

A+A-

Rahmetli babam Avni Erkılıç, asgari ücrete ‘askeri ücret’ derdi.

Haklıydı!

Bir nesle mensup pek çok insanın kibrite ‘kirbit’, radyoya ‘iradiyo’ demesi gibi, o da çoğu kişi gibi asgari ücreti ‘askeri ücret’ olarak telaffuz ediyordu.

Haklıydılar!

Çalışma hayatının üzerine karabasan gibi çöken askeri darbeler, emekçinin elinde, avucunda hak / hukuk adına ne varsa ya almış ya da kırpıp kuşa çevirmişti. Böylece asgari ücret de ‘askeri ücret’e dönmüş, emekçiye de ‘açız’ diye ağıt yakmak kalmıştı.

YENİ ASGARİ ÜCRET SÜRECİ

Asgari ücret, önümüzdeki yıl için geçerli olacak miktarı belirleme süreci ile yine gündemde.

Rakamı, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. İşçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci var bu komisyonda. İlk toplantısını yapan ve yarın ikinci toplantı için bir araya gelecek olan komisyonla ilgili kritik husus, son tahlilde hükümet tarafının genellikle işveren temsilcileri ile ortak hareket ediyor olması…

Gerçi dövizde yaşanan sorun tam bir ‘kur faciasına’ dönüştüğü için bu yıl öncekilerden farklı bir hava var. Bu hal söylemlere de yansıyor ve komisyonun üç kesimi de ilk defa birbiriyle bu kadar uyumlu cümleler kuruyor.

MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR

Güncel soru şu:

-Asgari ücret ne kadar olacak?

Bu, sıradan bir soru değil! Çünkü 8 milyon kişiyi ilgilendiriyor…

Bu sayı, Avrupa’daki, dünyadaki birçok ülkenin nüfusundan çok daha fazla...

Dolayısıyla yukarıdaki sorunun cevabı ekonomi, çalışma hayatı ve toplum huzuru bakımından çok önemli.

8 milyonu ilgilendirdiğini söylüyoruz ama aile üyelerinden kredi ve alışveriş ortamlarına kadar farklı çarpanları ile onlarca milyon insanı ilgilendiriyor asgari ücret ve yeni miktarın ne kadar olacağı.

YENİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

Taraflar ikinci toplantı için bugün bir araya gelecek. Bu toplantıların devamı da olacak. Herkesin kafasında bir rakam olduğu kesin.

Belirlenecek ücret üzerine kelam edenler, ‘tahmin’ olarak genellikle 3 bin 500 ile 4 bin 500 lira civarı rakamları dillendiriyor. Buna (söyleyiş tarzına ve vurgulamalarına bakarak), Cumhurbaşkanı ve Bakanın söylemlerini de dahil edebiliriz.

4 bin liranın altında bir rakam emekçileri ve onların temsilcilerini keser mi derseniz, mümkün değil…

YA SABIR ÇEKEREK BEKLE

Bahsettiğim ‘senkronize’ hal, ortaya herkesin içine sinen bir rakam çıkarır mı iki hafta sonra hep birlikte göreceğiz. Ya sabır!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.