Halis Haktanır

Halis Haktanır

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürk’ün manevi yönü

A+A-

Neden bu başlığı kullandım onu kısaca izah edeyim. Bir kaç arkadaş buluşmuş çay yudumluyorduk. Sohbet ediyoruz. Tabi konu devlet meselelerine hakim olma. Konuşmalar uzadıkça konular değişiyor, bir şeyler anlatma çabasında olanlar söz alıyorlardı.

Konu 19 Mayıs’ı Anma Gençlik Sayramı ve Atatürk olunca görüşler değişti. Söylemler kulak dolgusu olan anlatmalara dayandı. Tabi herkesi dinlemek daha iyi olur düşüncesi ile müdahale şansımız tam olmadı. Kulaktan dolma hikâyeler ön plana çıkıyordu.

Konu Gazi paşanın Atatürk'ün din anlayışına, inkılaplara vs. herkes bir şeyler anlatıyor, haklı olduklarını savunuyorlardı. Ben dinliyordum. Abi sen ne dersin dediklerini ikinci kez söyleyince kendime geldim. Çünkü: anlattıkları beni alıp işgal altındaki, parçalanmak istenen öz yurdumuzun geçmişini hayal ediyor, bu konuşmaların ne kadar yersiz ve bilinçsiz sözler olduğunu düşünüyordum. Kendime bu sorunun ikinci kez sorulması ile kendime geldim. Ben mi ne düşünüyorum dedim.

Evet dediler. Ben bu konuda ezbere kulak dolusu sözlerle konuşmayacağım. Akşam eve varınca araştıracağım ve gazeteme köşe yazımda izah edeceğim dedim. Eve geldim elimde bir kaç tane eser vardı Atatürk ile ilgili. Dr. ALİ Güler’in Sarı paşa insan Atatürk adlı eseri karıştırdım. Atatürk ile çocukluğundan ve son anlarına kadar yanında olanların anlattıklarını yazının altını çizerek not aldım. Şimdi ise başlık olarak Atatürk'ün manevi yönünü madde madde sıralayıp o kulaktan dolma milli kahramanlarımız hakkındaki söyledikleri sözlerin asılsız olduğunu bilakis karşımıza dinine diyanetine sadık manevi duygularla dolup taşan bir Atatürk görüyoruz.

Atatürk'ü anlatanlar tarih vererek olayların yerini ve zamanını anlatıyorlar. Atatürk'ün yanındakilerin onun manevi Dünyasıyla ilgili anlattıkları arasında çok çarpıcı anılara rastlamak mümkündür. Bütün bu anlatılanlar yan yana getirildiğinde Atatürk'ün bazen şaşırtıcı derecede dindar, inançlı biri olabildiği gözler önüne geliyor. Bu yazımın devamında Atatürk'ün din konusunun başlıklarını size yazarak bu başlıkları açıklamak istiyorum. O başlıklar şunlardır.

1. Allah büyük bir kuvvettir.

2.Atatürk sabah ezanı dinlerken

3.Atatürk manevi kızından Nebil'den yasin-i şerif dinlerdi.

4.Atatür zaman, zaman Kur'an okurdu.

5.Atatürk özel hafızlara Kur'an okutup dinlerdi.

6.Atatürk güzel Kur'an okuma yarışması düzenlerdi.

7.Atatürk ordu içerisinde Kur'an okunmasını emretmiştir.

8.Atatürk Kur'an’a olan saygısını her zaman gösterirdi.

9.Atatürk iyi derecede dini bilgiye sahipti.

10.Atatürk ramazan aylarına büyük önem verirdi.

11.Atatürk her yıl Çanakkale şehitlerine mevlit okuttururdu.

12. Atatürk mensubu olduğu dinden çok memnundu.

13.Atatürk dünyanın bir yaratıcısı olduğuna inanırdı.

14.Atatürk'ün duası gök kubbe başıma yıkılsın.

15.Atatürk din ve özgürlüğü.

16.Namazı kıl ama sanatı hiç unutma.

17.Atatürk zamanında namaz kılan memurlar.

18. Atatürk'ün namaz sürelerinin üzerinde çalışmaları.

19.Atatürk'ün son mesajı.

20.Atatürk'ün son sözü. ALEYKÜMSELAMM..

Bu maddeleri ileriki yazımda tek tek olayları tanıklarıyla anlatacağım. 19 Mayıs Spor Bayramı Türk gençliğine armağan olsun diyenler gittiği yer cennet olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.