Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ateş düştüğü yeri yakıyor

A+A-

Yaz yangınları mı?  İhmal mi? Kasıt mı? Ateş düştüğü yeri yakar fakat bu ateş tüm ülkeyi yaktı. Yangın önce Antalya’nın Manavgat ilçesinde başladı.  Yüreğim sızladı.

Özellikle de orman bölgesinde yaşayan insanların feryadı. Ateşin ortasın yanan hayvanlara… Bakamadım bile o fotoğraflara. İçerisinde milyonlarca canlının olduğu ormanlık alanlar göz göre göre yok oldu.

Bir taraftan da yok ediliyor. Söndürme gayretleri yetersiz kalınca yangın yerleşim yerlerine sıçrıyor. Oturma alanları ateşin içerisinde kalıyor konutlar yanıyor. Gariban orman köylülerinin evleri hayvanları yani yaşam alanları kül oluyor.

Dünyanın her yerinde yangına, sele, depreme karşı tüm teknoloji yetersiz kalıyor. Bizim ülkemizde her şey farklı oluyor. Yamaçlara, heyelan bölgelerine, dere yatağına ev yaparız sel gelir afat olur çaresiz kalırız.

Belediyelerinin imar hırsızlığında… Müteahhitlerin malzeme hırsızlıklarında depremde evler yıkılır insanlar ölür deprem deriz. Orman içerisinde yer açmak için, otel yapmak için, orman arazilerini talan etmek için, kasıtlı yakarlar. 

Bunları Allah’a havale ederler hırsızları, suçluları aklarlar. Bütün bunlar ne hikmetse bizim ülkemizde oluyor. Başka ülkelerde de bu tür yangınlar, seller, depremler olsa da bizdeki bir başka oluyor. Bugün Türkiye geneline yanan ormanların altında kasıt aranıyor.  Aynı zamanda yangınların başlaması bu görüşleri doğruluyor.

Kasıt endişesi olmakta… Yakanlara Allah lanet etsin. Yanan orman değil Türkiye’nin ciğerleri yanıyor. Ormanlık alan içerinde yaşayan tüm canlılar yanıyor. Çaresiz, sesiz kaçamayan yaratılmışlar yanıyor.

Yani insanlığın geleceği yanıyor. Bunlara ateşle karşılık veren her kimse gerçekten insan olması mümkün değil. Hayvan olması hiç değil çünkü hayvanlar yaşadığı ormana bu hainliği yapmaz.

Bir insan bir ağaca yaşayan canlıya nasıl kıyar. Bunu hangi amaç için yapıyorsa Allahın gazabına uğrasın diyorum.

Milyonlarca insan nefesini tutmuş Manavgat’taki felaketi izlerken ülkenin başka yerlerinden yangın haberleri gelmeye başladı. Osmaniye, Alanya, Marmaris, Milas, Mersin, Bodrum yanmaya başladı.

 21 şehirde, 63 ayrı noktada yangın var. Cayır cayır görüntülerin yansıdığı yangın haberleri çok üzücü. İki günde her biri ayrı şiddette 63 yangın, hakikaten “iç yakan” bir durum.

Kim ya da kimler yaptı bilmiyorum ama ben kesinlikle organize bir kötülük, sabotaj olduğuna inananlardanım.

Ülkede yangın var. Muhalefet ve ülkede bazı kesim bundan nemalanma peşinde.  Ne diyelim kim ki Allah’ın var etiği doğaya, canlıya zarar veriyorsa, ondan nemalanma peşindeyse, Rabbim onu kahrı perişan etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları