Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Atış serbest

A+A-

Siyasiler meydanlar doldurdu. Ağzı olan konuşuyor. Yıllar boyu yapamadıklarını vaat ediyorlar. Atış serbest. Hele biri var ki insan aklıyla alay edercesine Tarımda Avrupa birincisi olduğumuzu, dünyadaki yerimizin ise 7.inci sıralara yükseldiğini söyler oldu. Soğanı-Patatesi-otu bile ithal ettiğimizi unutur oldu. Uçkursuz atılan yalanlarla, aklımızla adeta alay edercesine “İthal edilenleri tanzim satış kuyruğuna girenleri” görmezden gelerek. Atıyor da atıyor. Biat etmiş durumunda olanlar da inanıyor. Yadırgamayın bunların başpehlivanı da vaktiyle “marsa beş şeritli yol yapacağız” dediğinde de kahraman halkımız bunu bile alkışlamıştı. Dünyanın 126 ülkesinden tarım ürünlerini ithal ederek övünenler fütursuzca atıp dolu tutmaya çalışıyor.

Doğruları söyleyen dile getiren olursa hemen önleri kesilerek ya başka yerlere ataması yapılıyor ya da kızağa çekiliyor. Sayıştay Başkan yardımcısı, TUİK Başkan yardımcısı derken sıra “Gelirimizden daha fazlasını harcıyoruz, ürettiğimizden daha fazlasını tüketiyoruz dövizde ki artışın sebebi budur” diyen merkez Bankasının uzmanını da görevden aldılar. Sen yine kendi atadığın uzmanlarına, bürokratlarına doğruyu seslendirdikleri için güvenmez itibar etmezsen varacağın nokta meydanlara çıktığında aslı astarı olmayan destursuz atış yapmana neden olur.

Önümüzde yerel seçim var. Yerel mi? Genel mi? Karışık bir şey. Atış yapmak bile şeref-haysiyet cellatlığına dönüşmüş durumda. Atış serbest. İdama kadar uzattılar bu işi. Sanırsın savaşa gidiyoruz. Bir beka sorunudur aldı gidiyor meydanlarda. Ekonomiyi-işsizliği-tarımı-sanayimizi bu duruma getirenler beka sorununu kendileri yaratmış olmuyorlar mı? Türk sanayisinin yapısal dönüşümünü sağlamak, büyümeyi ülke geneline güçlü bir şekilde dengeli yaymak hedefleri, her siyasinin olduğu gibi iktidarlarında baş görevi olmalıdır. Yaptım diyerek meydanlarda yalana sarılmak siyasi ahlakın sükût etmiş halidir. Halkını aldatmak onu enayi yerine koymaktır. İhanettir.

Gerçi bu günün dünden pek farkı yok. Geçmiş iktidar dönemlerinde de rahmetli İsmet İNÖNÜ için DP Milletvekili meydanlarda propaganda amacıyla “İsmet paşa asker kaçağıdır” demişti. Kahraman halkımız da meydanları alkış yağmuruna tutmuştu. Yani geçmişte meydanlarda söylenenlerle bugün söylenenler arasında pek fark yok. Şimdiki siyasilerin dünden farkı marsa beş şeritli yola kadar taşınmamıştı.

Siz istediğiniz kadar meydanlarda boş atıp dolu tutmaya çalışın bir ülkenin uluslararası dünyada ki yerini alabilmesi için önce siyasi ahlaka sahip olması gerekir. Sonrada halkına saygılı ve yurtsever olması şarttır. Daha sonra devlet olmanın şartları olan “Laik-Demokrat-Hukuk” anlayışının hakim olması gerekir. Siyaseti meydanlarda serbest atışla yönlendirmenin yanlışlarını bu gün ülkenin vardığı noktada açıkça görüyor ve izliyoruz. Plan-program denince pilav anlayanlar meydanlarda ülkenin geleceğine yön vermeye kalkmamalıdırlar.

Yok tarımda lideriz, yok uzaya gideceğiz tutmayın bizi, memura şu kadar vereceğiz ama seçimden sonra, emeklilikte yaşa takılanlara hakları verilecek hele bir seçimi atlatalım, ek göstergeleri 3600 yapacağız ancak seçimden sonra demekle bu iş çözülmez. Bu kadar yıldır iktidarı elinde tutanların şimdiye kadar bunları çözüme kavuşturmuş olması gerekirdi. Kimse elinizi kolunuzu tutacak ne güç sahibiydi ne de elde ettiğiniz olanaklara sahipti. Sizi tutan yoktu. Ülkede ki kalkınmayı da eşit paylaşmayı da planlı-programlı yapmak gerekir öğle meydanlarda destursuz atmakla bir yere varılmaz.

İşportacıların yaptığı ağız dalaşı ve pazar edebiyatıyla “İndirdik-düşürdük bizde daha ucuz gel vatandaş gel” dercesine siyaset yapılmamalıdır. Devletin bir kalkınma planı üretim politikası, eğitim politikası Milli İradenin temsili yapılan TBMM de görüşülerek kabulünden sonra meydanlarda o günkü siyasi iktidarın öngöreceği önceliğe göre kabul gören irade hedeflerine uygun dillendirilmelidir. Yoksa atış serbest diyerek meydanlarda (A) Partisi şunu veriyor biz (B) partisi olarak şunu vereceğiz diyerek rastgele gelişmelerle ülkenin gelecekteki yaşamına ve üretimine yön verilmemelidir.

Gıda enflasyonu%30 u geçmiş. Ekonomi %3 daralmış. Gençlerde işsizlik oranı %24,57’ye ulaşmış ancak meydanlarda söyleyecek söz bulamayanlar boş atıp dolu tutmaya çalışıyorlar. Bağırarak, hakaret ederek, aşağılayarak üzeri örtülmeye çalışılan ekonomi ve işsizlik gerçeği dururken meydanlar serbest atış vaatleriyle yoruluyor. Şu kesin olarak bilinmelidir ki bir toplumda kalkınmak-büyümek-gelişme kaydetmek planla olur disiplinle yürütülür. Eğitimle Ahlak sahibi insanlarla başarıya ulaştırılır.

Meydanlarda serbest atış yaparak değil!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.