Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayrılık gayrılık niye?

A+A-

 

 

Yüce kitabımız da; Hucurat suresi onuncu ayetinde, inanç ve iman bağıyla bir araya gelenlerin Yüce yaratıcımız tarafından kardeş olduğumuz emredilmektedir. Osmanlı da, Kuran eczanesinden yetiştirilerek, kimlik ve kişilik oluşumuna önem verildiği için, gönüllerde kardeşlik dostluk türküleri sanatkarın yaptığı işlerde, sonsuz var olan bir sanatkarın varlığı verilirdi. Yaşamın her alanında, her türlü konuda Allah’ın rızası arana gelmişti.

Aynı anne-babadan olan çocuklardan birisi ebedi cehenneme diğeri cennete ( Hz. Ademin oğulları Habil ve kabilde olduğu gibi) gittiği bilinirken, yeryüzünün neresinde ırkı ve rengi ne olursa olsun, hangi dili konuşuyor olursa olsun, Allah c.c. ve Peygamberine iman eden bütün müminler birbirlerine güvenmek, sıkıntıları gidermek, kibir etmeden, sevmek, saymak, sevinç de üzüntüde, beraber olmayı, yardım etmede, amel olarak gösterme, iman ve takva esasına dayalı kardeşler bir topluluğu oluşturma zorundadır.  İnananlar birbirlerini, çıkar ya da menfaat beklentisi düşünmeden birbirlerini sadece Allah rızası için sever, Allah rızası için birbirleriyle dostu olurlar. Temeli Allah sevgisine ve Allah korkusuna dayalı olan bu bağın kalplerde sevinç ile imanın tadı olduğunu bilirler.

Allahü teâlâ, Hazret-i Musa’ya sordu: - Ya Musa, benim için ne işledin?

- Ya Rabbi, senin için namaz kıldım, oruç tuttum, zekât verdim, zikrettim.

- Ya Musa, kıldığın namazlar, seni Cennete kavuşturacak yoldur, kulluk vazifendir. Oruçların, seni Cehennemden korur. Verdiğin zekâtlar, kıyamette, sana gölgelik olur. Zikirlerin de, o günün karanlığında, sana ışıktır. Bunların faydası sanadır. Benim için ne yaptın?

- Ya Rabbi, senin için ne yapmak gerekirdi?

- Sırf benim için dostlarımı sevip, düşmanlarıma düşmanlık ettin mi?

Musa aleyhisselam, Allahü teâlâ için yapılması gereken en kıymetli amelin, Hubb-i fillah ve Buğd-i fillah (Sevdiklerini sırf Allah rızası için sevmek, düşmanlık ettiklerine de sırf Allah rızası için düşmanlık etmek demektir. ) olduğunu anladı. (Mektubat-ı Masumiyye).

Kardeşliği bozan bireysel ve toplumsal ahengin zedelenmesine yol açan unsurlar makam, para, servet miras gibi maddi çıkarlar düşmanlık sebebi haline getirilmemeli, her türlü sunî ayrım, fitne ve fesat, böbürlenme, fırkacılık, takım sevgisi, ırka, soya, etnik yapı, cinse vs. türünden cahilî değerlere bağlılık, kötü alışkanlıklara bağımlılık, israf çılgınlığı, sivri dillik, suizan, kardeşlerinin gizli ve mahrem yönlerini araştırmak, gıybet, dedikodu, alay etmek, kötü lakaplarla çağırmak, kibir, kin, cimri ve bencil tutkular, haset, hakaret, yalan, egositlik, zevkçilik, tefrika, çekişme, çatışma, nefsini sevmek, tekelleşmek ve kulis yapmaktan sakınılmalıdır.

Öldükten sonra ahrette de kardeşliğe ne kadar uyup uymadığımız da imtihan konusudur.

Mümin, şehit olma, cennete gitme, sağlıklı yaşama, helal, temiz ve iyi mal kazanmayı kendi için hayırlı güzel hasletler ister. Kendisi için istediği bu şeyleri mümin kardeşi için istemezse, hakiki iman sahibi olamaz.

Hadisi şerifte buyuruluyor; Müminler birbirlerini sevmekte birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücud gibidirler. Vücudun herhangi bir azası rahatsız olursa diğer azaları da bu yüzden ateşlenir ve uykusuz kalır.” Buhari

Mana sofrasında, Rabbimiz, Dinimiz, Kur’anımız, peygamberimiz, zulmü lanetleyen inancımız, hak için gözlerden akan yaş, kıblemiz, kabemiz, aynı. Bunca birliklere rağmen ayrılıklarımız neden?

Gencecik dünyalar dünya sevgisiyle kökten çürümüş. Kalplerimiz, akıl tarlalarımız ayrılıklarla büyümüş. Kuranın kardeşlik ufkuyla nefes ver mümin kardeşim! Kuranı gözle okumak başka şey, manayı kavrayarak okumak başka şey anlamını kavrayarak hayatı geçirdik mi bide kalp gözü girdi mi işte yücelik. Selam ve duayla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.