Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Azerbaycan diasporası yenileniyor (1)

A+A-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı,  Sayın İlham Aliyev aniden önemli bir karara imza attı ve Azerbaycan Diaspora Komitesinin eski Başkanını görevden uzaklaştırdı ve bu Komiteye genç bir aydınımızı, Fuad Muradov’u yeni Başkan olarak atadı. Dünyadaki bütün Diaspora ile uğraşan hakiki aydınlarımız da rahatlamış oldular. Devletin içinde görev yapan önemli siyaset adamları bile Diaspora Komitesindeki eksilikleri, devletin paralarının yok edildiğini dile getirmiş oldular. Bunlar hakkında öten yıl köşemde yazdım.
Yeni Diaspora Komitesi Başkanı olumlu adımlar atarak Diaspora Komitesindeki kadro değişiklikleri uğurla yapıyordur. Fakat geçmişin kadrolarının tümü, evet tümü atılmadan Diaspora Komitesinde yeni sayfa açmak sıkıntılı olacaktır, diye düşünmekteyiz. Bunu her kes böyle anlamalıdır. Çünkü yeni Başkan gerçekten de pırlanta ruhuna sahip temiz ve şeffaf insandır. Ona her birimiz destek olmalı, çalışmalarında yardım etmek zorundayız. Çünkü bu Komite, Ulu Önder Haydar Aliyev tarafından fevkalade düşünülmüş ve Komite olarak yaratılmıştır. Türkiye dahil başka Türk devletlerinde böyle Komite yoktur. Burada yanlışlıklar yapmak mümkün değildir; yapay, bayağı, hıyanet bu kurumun şerefine sığmaz.

DİASPORA ÇALIŞMALARI DÜRÜSTÇE VE ŞEFFAF YÜRÜTÜLÜYOR

Yeni Komite Başkanı, Sayın Fuat Muradov hemen kollarını sıvadı ve dış ülkelerdeki Diaspora ile tanışlığa başladı. En son Gürcistan ve Ukrayna gezilerini örnek vereceğim. Gürcistan’da kardeş Türkiye’nin Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan ile işbirliği çerçevesinde Azerbaycan ve Ahıska Türk öğrencileri ile buluştular ve onların sorunlarını dinlediler. Buluşmada Azerbaycan Büyükelçisi, eski dostum, Dursun Hasanov, SOGAR’ın Tiflis Temsilcisi Mahir Memmedov ve Dünya Ahıska Türk Birliği Başkanı Ziyatdin Kassanoıv da hazır bulundular. Elbette, öğrenciler ilk defa devletin onların yanında olduğundan kurur hissi yaşadılar ve şikâyetlerini de yaratılan samimi ortamda çekinmeden dile getirdiler; diplomaların eşit denkliği, sağlık sigortalarının olmaması, yurtlardaki sıkıntılardan şikayet ettiler. 
Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı, Sayın Fuad Muratov şöyle dedi: “Aziz öğrenciler, ilk evvel size doğma vatandan selam getirmişim. Bilmelisiniz ki, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev her zaman dış ülkelerde yaşayan, eğitim alan Azerbaycan vatandaşlarının durumu ile yakından ilgileniyor ve desteklerini esirgemiyor. Bu günkü toplantı da Cumhurbaşkanımızın talimatları ufkunda gerçekleştiğini bilmeniz lazım. Amacımız, Gürcistan’da eğitim alan Ahıska Türklerinin de sorunlarına yardım etmektir. Söylediğiniz tüm sorunlarınızın çözüleceğinden emin ola bilirsiniz. Hepimiz sizlerin yanındayız. İçiniz rahat olsun, başarıyla eğitiminize devam edin”.
Türkiye Büyükelçisi, Sayın Fatma Ceren Yazgan söz aldı ve öğrencilerin sorularını dinleyerek tek, tek not etti. “Lütfen çekinmeyin, rahatça bütün sıkıntılarınızı bize açıkça söyleyebilirsiniz. Sizinle buluşmaktaki amacımız sizlere her türlü desteğimizi vermektir”, dedi. Öğrenciler kendilerini ailede olduğu gibi his ettiler ve samimi olarak sorunlarını dile getirdiler.

DEVLETİMİZ KENDİ VATANDAŞLARI DAİMA SAVUNUYORDUR

Devletimizin hedefleri arasında çok önemli vasıflardan biri de yaşadığı mekândan asılı olmaksızın her bir Azerbaycanlıya dikkat ve sıcak yaklaşım ilk meyar sayılır. Yani Azerbaycan vatandaşının iyi yaşamı öncelikli görev sayılır ve devletinin gücü ve kudretini arkasında olduğunu his etmesidir. Dünyada nüfuzu ve şöhreti her gün yükselen Azerbaycan devletinin bu siyasetini, Azerbaycan Diaspora Komitesi güncel mesele olarak dış ülkelerde yaşayan Azerbaycanlılarla sıkı işbirliği yaratmaya gayret ediyor ve kısa zaman diliminde büyük ilerleme saklanmıştır. “Vatan uzakta değil” şiarıyla yola koyulan Komite Başkanı, Sayın Fuat Muradov, Tiflis’teki buluşmalarında Azerbaycanlılar yaşayan İlleri, köyleri tek-tek dolaştı, orada yaşayan soydaşlarımızın sıkıntılarını, arzu ve isteklerini not etti, hemen de konulara müdahil oldu. Epey zamandır Gürçistan’a gitmesi yasaklanan Abulfet Adnayev’e yapılan yasağ hemen kaldırdı ve kardeşimiz baba yurduna rahatlıkla döne bilmiştir. Diaspora heyeti Gürcistan’ın Başbakanı, Meclis Başkan Yardımcısı, Devlet Bakanları ile buluştu ve iki komşu devlette yaşayan vatandaşlarımızın sıkıntılarını ve problemlerini konuştu ve büyük başarılara imza atmış oldu. 
Diaspora Başkanı başka bir başarıya da imza atmıştır. Soydaşlarımızın yoğun yaşadığı Marneuli kentinde Gürcistan Azerbaycanlılarının İntegrasiya Merkezinin açılışını yaptı. Bu Merkezde on farklı konularda dersler verilecektir. Başkan, Sayın, Fuad Muradov’un önemli buluşlarından biri de Azerbaycan’ın tanınmış yazarı, dramaturgu Celil Memmedkuluzade’nin Tiflis’deki Ev Müzesinde gerçekleşti. Burada Komite Başkanı soydaşlarımıza mutlu bir haberi de iletmiş oldu: “Biz hazırda çok kıymetli bir teklifimizi gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz”, Muradov, devam etti: “İki, komşu ülkelerimiz ortak Üniversite kurmak için kollarımızı sıvadık. Dünyada bunun örnekleri vardır ve bu teşebbüsümüzü Gürcistan tarafı sevinçle karşıladı. Şimdi hazırlıklarımıza başladık. Biz şimdi yurt dışında yaşayan soydaşlarımız için “Azerbaycan Dili ve Edebiyatı” derslik üzerinde çalışıyoruz. Yakın gelecekte bu dersliğin tanıtımını yapacağız”. 
Komite Başkanının özel bir sürprizi de oldu. Haydar Aliyev Fondu adına soydaşlarımız arasındaki Gazilere özel arabalar hediye edildi. Ayrıca milli halk giyimleri ve çeşitli hediyeler de verildi. Bu dost ülkede yaşayan soydaşlarımızın sevinç dolu yüzlerini görmeğe değerdi.

AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN DOSTLUĞU EBEDİDİR

Çok geçmeden Diasporla İş üzre Dövlet Komitesinde, Gürcistan’ın Xarici  İşler nazirinin müavini, Sayın  Laşa Darsalia’nın rehberlik etdiyi nümayende heyeti  arasında görüş gerçekleşti.  Komite Başkanı, Sayın, Fuad Muradov, ülkemizdeki Diaspora siyasetinin dünya ülkelerindeki başarılı çalışmalarından söz etti ve iki komşu devletlerin ileride birlikte büyük Projeler gerçekleştirecerğini ekledi. Gürcistan Xarici  İşler nazirinin müavini, Sayın Laşa Darsaliani ölkelerimiz arasında elaqelerin ileri yıllarda da uğurla inkişaf edeceğini vurguladı: “Azerbaycan devleti komşu dost Gürcistan’nın  en ağır yıllarında bile daima her türlü yardımlar etmiş, acılarımızı paylaşmıştır”, dedi. “Ülkemize betrol ve gaz akımını hiç zaman gesilmedi ve biz böyle komşuluktan çok-çok mutluyuz. Ülkemize o ağır yıllarda ilk yatırım yapan dost devlet Azerbaycan olmuştur. Daha öteki yılları hatılıyoruz, 1998 yılında Gürcistan’da deprem oldu ve ilk maddi ve manevi yardıma o yıllarda koşan - Azerbaycan olmuştur. Bu tarihi olayları hiç zaman unutamayız. İşte şimdi de sizin Gürcistan’a gelişiniz ve ülkemizde yaşayan Azerbaycanlıların durumuyla yakından ilgilenmeniz ve bizim de bu gün davetiniz üzerine Azerbaycan’a seferimiz-iki dost ve kardeş ülkelerimiz arasında ilişkilerin üst düzeyde olduğunun kanıtları sayılmalıdır.  Devlet Başkanlarımız arasındaki sıcak dostluk ilişkileri devletlerimiz arasındaki münasebetlerin üstün seviyesinden memnunluk duymaktayız. Biz bu dostlukla kurur duymaktayız.
Görüşde Gürcistan’da yaşayan soydaşlarımızın yaşadıkları cemiyete daha yakından inteqrasiyası olunması, sosial-ekonomi açıtan ortak Projelerin gerçekleşmesi yolunda fevkalade başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca, Gürcüstan Azerbaycanlılarının eğitim imkanlarının ileri yıllarda daha verimli ve üst seviyeye götürülmesi için birlikte Projeler gerçekleştirmemizin zaruriliğini öne çıkarmıştır. Yeni Projeler üzerinde her iki taraf fikir mübadilesi aparmış ve birlikte çalışacaklarına karar vermişlerdir.
Diaspora Komitesi Başkanı, Sayın Fuad Muradov’un Gürcistan’a seferi fevkalade önemliydi ve siyasi yönden Diaspora Komitesinin başarılı çalışmalar gerçekleştireceğinin önünü açmıştır.
Daha önce Avrupa’nın pek çok ülkelerinde, Gürcistan’da, Ukrayna’da gerçekleşen Diasporanın yeni Teşkilatlanma seçimlerinin yakınlarda Türkiye’de de gerçekleşmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Çünkü öteki yıllarda kardeş Türkiye’de, Diaspora Komitesinin çalışmaları yetersiz olduğu kadar başarısız olduğu kanaetindeyiz. Öten yıl bunları kaleme aldım, yazdım. Türkiye-kardeş Devlettir ve burada dört milyona yakın Azerbaycan Türkleri yaşamaktalar ve ne yazıktır ki öteki yıllarda Diaspora Komitesi bütün soydaşlarımızı kapsayacak büyük Projeler gerçekleştirememiştir. 
Yeni yönetimin başarıları unut vericidir ve gelişini sabırsızlıkla bekliyoruz. 
eflatun-neimentzade.jpg
Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı, Milletvekili, Sayın, Fuat Muradov, Gürcistan’a seferinde Azerbaycanlılar önünde konuşma yapıyor
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.