Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Babalar Günü’nü kutluyorum

A+A-

Bu Dünyada onurlu duruşu bana kazandıran dünyanın en merhametli, en efendi, en mütevazı, en hayırsever adamı... Bu adam benim BABAM, Senin çocuğun, soyun olmaktan, adını taşımaktan gurur duyuyorum.

“KUYUMCU”nun bağırdığını duydunuz mu?

“HAYIRLI EVLADI” olanlar bağırmaz.

Domatesçi, biberci bağırır da kuyumcu bağırmaz.

Eskici bağırır ama antikacı bağırmaz.

İnsan bağırırken düşünemez.

Düşünemeyenler ise hep kavga içindedir.

İnsanın kazandığı paradan değil, PARANIN kazandığı insandan korkun!..

İSLAM dünyasına!..

“BABA DAĞ”dır, çınardır, en sağlam kayadan daha sağlamdır.

Baba güven hazinesidir. Baba çocuğunun sırtını yasladığı duvardır.

Baba ölürse zaman durur dünya durur. Baba bazen yanındadır ama yoktur. Yüzüne bakar ama görmez, duyar ama dinlemez. Söyler görünür ama söylemez.

Bizi Hayata gelmemizin Annemiz ile canı gibi seven babamız, her yerde kollayan ve her zaman bizim iyiliğimizi düşünen kahraman babalarımızın bu önemli günlerinde onlara güzel bir sürpriz yapmak sanrım boynumuzun borcu…

Benim gibi annesi babası mekanı rahmana ulaşanların mekanları cennet olsun, dualar ile anmalıyız. En azından onun için aldığımız hediyenin yanına sıkıştıracağımız Babalar Günü yazıları ile babaların gönlünü alabilir, onları iki katı fazla mutlu edebilirsiniz.

Şimdiye kadar bize birçok iyiliği dokunan, fedakârlıkta sınır tanımayan babalarımız için bu özel günde biz de özel şeyler yapmalıyız. Onlar için yapacağımız Hayırlarla birbirinden anlamlı babalar günü için yazılar ile babamıza verdiğimiz önemin ve değerin altını bir kez daha çizebiliriz. Peki, siz bu özel günde babanızı mutlu etmek, ona yıllardır söyleyemediğiniz duygularınızdan bahsetmek ve içinizi dökmek istemez misiniz? Babanıza hissettiğiniz tüm duyguları açmak ve içinizdeki baba sevgisini onlarla  paylaşınız veya yazılar ile mutlu etmelisiniz..

Babalar günü ile ilgili yazılar yazmak sadece babanızı mutlu etmez, aynı zamanda sizi de çok mutlu eder çünkü her zaman babamıza karşı olan hislerimizi kolayca belli edemeyebilirsiniz. Bazen ona sarılmak ve öpmek istiyoruz ama ne yazık ki bunu gerçekleştiremiyoruz. O anda gözlerimizin içi gülse de kanımız kaynasa da sadece gülümsüyoruz ve geçiştiriyoruz. Duygu yoğunluklarımızı tam dozunda yaşayamayabiliyoruz. Ama işte bu Babalar Günü yazıları duygularımızı özgür bırakma konusunda bize yardımcı olabilecek en güzel yorumlardır.

Bu fırsatı değerlendirmelisiniz ve tüm duygularınızı dökmeliyiz.

Hiç babanızın gözyaşlarını avuçladınız mı hiç, o ağır, mağrur, şefkat ve merhamet ölçüsünde narin bakışlarındaki gözyaşlarına dokundunuz mu?

Babanızın arkanızdaki desteğini çektiğini düşündüğünüz oldu mu? Dağ yıkılır, dağlar yıkılır göçer gidersiniz adeta.

Bir efsanedir onlar… Çocukları için bambaşkadır “baba” kelimesinin anlamı.

Düştüğünde-anne diye bağıran çocuk arkasından babasının koşup geleceğini ve onu yerden kaldıracağını bilir daima. O’na duyduğu güvenle adım atar çok zaman. Bilir ki başı sıkıştığında babası arka çıkacaktır ona.

Anne her zaman baş tacımız baba ise gönül yoldaşımızdır. Annemiz duygusallığımız babamız mantığımızdır. Özellikle kız çocukları için “baba” kelimesinde çok özel anlamlar saklıdır.

Bir kızın sevdiği ilk adamdır ve bundan sonra tanıyacağı tüm erkekleri babalarının özellikleriyle karşılaştıracaktır.

Sevginin anlamı babalarımızın günü bugün. Bıyıkları henüz yeni terleyen ya da baba olmanın heyecanını çoktan yaşamış içimizin gülen yüzleri babalarımızın günü. Onlarla olmanın tadını çıkarabileceğimiz güzel bir gün.

Doğumumuzu heyecanla bekleyen, dünyaya gelişimizle birlikte büyük sorumluluklar yüklenen ve bu durumdan hiçbir zaman şikayet etmeyen; aksine bütün çabalarını severek yerine getiren “canımız babalarımızın” günü kutlu olsun. Bizim için yaptığı tüm fedakarlıklarda tek istekleri bizim mutluluğumuz, bir tek gülüşümüz, hayata karşı zaferlerimiz hiç kuşkusuz.

Hayatta bizi en çok seven iki kişiden biri, babalarımızın gözyaşları çok nadir akar. Kızını gelin eden ya da oğlunu askere uğurlayan babanın gözlerinde gördüğümüz ıslaklık bizi de duygusal yapar. Arkamızda vara yoğa ağlayan annelerimizden çok babalarımızın titrek elleri, konuşan bakışları, nemli gözleri kalır ardımızda. Daha çok içleniriz ağlayan bir baba gördüğümüzde.

Ve bir baba daima en uzağa bakar. Dalar gider çoğu zaman. Neyi düşündüğünü sorduğumuzda susar. Ya tahmin etmemizi bekler ya da zamanla onu anlamamızı.

Her zaman bir sorumluluğu vardır bizim üzerimizde. Kaç ayrı çocuk, o kadar sayıda omuzlara biriken ağırlık. Bir dostu olur sıkıntılarını anlattığı bir arada esince doldurduğu günü. Bir neşelendiği olur bir hüzünlendiği.

Her zaman bizi saran sevgisi vardır üzerimizde, bizi koruyan, kollayan. Ne yapsak bizi bırakmayacağının güveni içimize dolan. Bazen en iyi Ama her koşulda kalp atışlarımız. Güçlü, kararlı, sert bakışlı, koruyucu, güvenilir tanıdığımız ilk adam.

Babasının kalbinde sevgiden başka duyguya yer olmayan, dünyanın en cömert, en fedakar, en anlayışlı ve en şefkatli erkeği… Ben ona “baba” diye sesleniniz.

Dünyaya geliş sebebimiz olduğunuz için binlerce kez teşekkürler…

Allah Ebedî hayata göçen babalarımıza rahmet hayatta olanlarımıza sağlık diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.