Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

“Bağımsız denetim” gerçeğimiz

A+A-

Şu gerçek artık hiç kimse tarafından inkar edilemiyor:  Ekonomiyle ilgili her gelişme uluslararası ilişki ve denetimden azade değil…

Özellikle Amerikan emperyalizminin para transferine hükmeden tavrı ve dolarizasyon dayatması tüm ülkelerin elini ayağını bağlıyor!

Örnek: Halkbank davası…

Mevzu derin geçelim…

Küresel ekonominin yeni ve kaçınılmaz bir gerçeği de “Bağımsız Denetim” konusu…

Bu konu, Vektör Bağımsız Denetim A.Ş. ve VTR Akademi tarafından bir panele uyarlanarak, “Paydaşların Bağımsız Denetime Bakışları”na dönük bir değerlendirmeye tabi tutulacak.

MÜHİM MEVZULAR KONUŞULACAK…

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “8 Şubat 2020 Cumartesi günü Ankara Ticaret Odası salonunda Saat 09.30-13.30 saatleri arasında düzenlenecek olan panele, bağımsız denetimin paydaşlarını temsilen yetkililer katılacak ve bağımsız denetimin amacı, kimleri kapsadığı, yararları, kapsama girdiği halde denetim yaptırmayanların karşılaşacağı sorunlar ve haklarında uygulanacak yaptırımlar gibi konular konuşulacaktır.” denildi.

Yani…

Bir ticaret erbabı iseniz bu panelin içeriğine duyarsız kalamazsınız!

Çünkü…

Panelistler; bağımsız denetimden paydaşların beklentilerini, görüş ve önerilerini ifade edeceklerdir.

MEHMET AKYÜREK DE KONUŞMACI…

 Panel, kendisi ile birebir görüştüğüm, Vektör Bağımsız Denetim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Namık Özyılmaz’ın yanı sıra VTR Akademi Yetkilisi Mehmet Okkalı, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve TURMOB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Masum Türker’in açış konuşmaları ile başlayacak. 

Oturum başkanlığını Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seval Selimoğlu’nun yapacağı 1. oturumda akademisyen Dr. Engin Ergüden ve İÇASİFED Genel Başkanı Mehmet Akyürek, 2. oturuma ise Sorumlu Bağımsız Denetçi Saliha Gökkaya ve KGK İnceleme Dairesi Başkanı Mehmet Şirin katılacak. Panele katılan Bağımsız Denetçiler 2 Eğitim kredisi alacak.

NAMIK ÖZYILMAZ’IN AÇIKLAMASI

Konu ile ilgili açıklama yapan Vektör Bağımsız Denetim Yönetim Kurulu Başkanı Bağımsız Denetçi ve YMM Namık Özyılmaz “Bağımsız denetim, denetim standartlarında öngörülen denetim teknikleri uygulanarak defter, kayıt ve belgelerin denetlenmesi, değerlendirilmesi ve rapora bağlanmasıdır.  Yıllık cirosu, aktif toplamı ve çalışan sayısı mevzuatta belirlenen hadleri aşan şirketler bağımsız denetim yaptırmak zorundadır. Denetim yaptırmak zorunda olduğu halde yaptırmayan şirketler, TTK’ya göre; kâr dağıtamaz, sermaye artışı ve azalışı yapamaz. Yine risk sınırı 100 milyon ve üzerinde olan gurupların bankalara bağımsız denetim raporu sunmaları şarttır. Bu bakımdan bağımsız denetim konusu önemlidir ve önemi her geçen gün artmaktadır. “diyerek sözlerini şöyle sürdürdü “Sermaye şirketleri, bankalar ve faizsiz finans kurumları, şirket yetkilileri, çalışanları, ortaklıkları, kamu kuruluşları, bağımsız denetçiler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) gibi bağımsız denetimi yaptıran, yapan, raporu denetleyen, rapordan istifade eden olmak üzere bağımsız denetimin pek çok paydaşı bulunmaktadır. Bu panel ile paydaşlar bağımsız denetim konusundaki görüş ve önerilerini ortaya koyacaklar.” dedi.

MEHMET OKKALI’NIN DEĞERLENDİRMESİ

VTR Akademi Yöneticisi Mehmet Okkalı ise şunları söyledi, “VTR Akademi olarak Bağımsız Denetçilerin eğitimi ile ilgili kurs, panel ve sempozyumlar düzenlemekteyiz. Bilindiği gibi bağımsız denetim, mevzuatımıza yeni giren ve sürekli değişikliğe uğrayan bir konudur. Bu nedenle konunun üzerinde çok konuşulması gerekir. Düzenlenecek panelde bağımsız denetim pek çok yönü ile alınacaktır. Panelin, başta bağımsız denetçiler olmak üzere diğer paydaşlara yararlı olacağı kanaatindeyim. Panelimize dileyen herkes katılabilir. Panelimize katılan Bağımsız Denetçiler 2 Eğitim kredisi alacaktır” ifadelerini kullandı.

dursun-erkilic-(1).jpeg

dursun-erkilic-(2).jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.