Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanların işi zor

A+A-

Bu sene Spor Toto Süper Lig’den, TFF 1. Lig’e düşen MKE Ankaragücü ile Gençlerbirliği gözlerini yeniden Süper Lig’e dikmiş durumda. Umutlar, hayaller büyük fakat durum pek iç açıcı değil.

Gerek Ankaragücü gerekse Gençlerbirliği ciddi borç içinde ve transfer parasını denkleştirmekte sıkıntı yaşıyor. Bunu her gün gerek ulusal gerekse yerel medyada okuyup öğreniyoruz.

Ankaragücü ve Gençlerbirliği geçtiğimiz ay kongrelerini yapıp başkanlarını seçti. Her iki başkanımız da hayalperest olmak yerine gerçekçi ve akılcı projelerle yola çıktı ve hedefleri kulüplerini bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak.

İşleri hiç kolay değil. Neden derseniz orası biraz karışık. Özellikle Ankaragücü biriken borçlar, UEFA ile oyuncuların alacakları konusunda yaşadığı sıkıntılar göz önüne alındığında durum iyi görünmüyor ne yazık ki.

Başkanlar bir yandan transfer yaparken bir yandan da kulüplerine kaynak yaratmak için gece gündüz demeden çalışıyorlar. Bu tempo gerçekten dayanılır gibi değil Allah sabır versin.

Ayrıca yeni sezon öncesi takımdan önemli futbolcular bir bir ayrılmaya başladı. Ayrılanların birçoğu önemli takımlara imza attı ve şanslarını orada deneyecekler. Belki Ankaragücü’ne yapmadıkları katkıyı yeni kulüplerine yaparlar.

Ankaragücü transfer yapmaya çalışıyor fakat transfer tahtası kapalı olduğundan iş ciddi ve yeni oyunculara bir türlü imza attıramıyor. Hal böyle olunca Başkan Faruk Koca büyük çaba harcıyor yasakları kaldırıp, oyuncuların alacağını ödeyerek yeni transferleri açıklamak için. Allah yardımcısı olsun Başkan Koca’nın işi çok zor.

Gençlerbirliği ise daha rahat gibi görünüyor fakat orada durum bambaşka. Eski yönetimin bıraktığı borçlar ve futbolcuların alacakları da öyle az falan değil. Öte yandan takımın önemli isimleri bir bir ayrıldı ve ayrılmaya devam ediyor.

Gelen oyuncuların birçoğu takıma ne katkı verecek, ne kadara fayda sağlayacak bunu bilemiyorum fakat zaman her şeyin ilacı. Hem Ankaragücü hem de Gençlerbirliği bu kadroları ile ligin sonunda şampiyonluk ışığını görür mü bilmem ama durum pek parlak görünmüyor açıkçası.

Öte yandan her iki takımımız da yeni sezon hazırlıklarını yoğun tempoda sürdürüyor. Ankara’da ilk etap çalışmalarına başlayan Ankaragücü ile Gençlerbirliği şimdi Kızılcahamam’ın yolunu tuttu ve yeni sezona hazırlanıyor.

İlk izlenimlerime göre her iki takımda iddialı geliyor gibi görünüyor fakat kadro kaliteleri oldukça düşük ve alınan birçok oyuncu kendi takımlarında forma bulmakta zorlanıyordu şimdi Ankara takımlarında ne yaparlar kestirmek güç.

Başkanlarımıza kolaylıklar, takımlarımıza yeni sezon öncesi başarılar diliyorum. İnşallah el ele birlikte bir yılın ardından yeniden Süper Lig’e çıkarlar diye umut ediyor siz değerli okuyucularımıza da sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları