Erol Tosun

Erol Tosun

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞKENT ANKARA’MIZIN AMBLEMİ…

A+A-

Ankara, yöredeki ilk yerleşimi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan ve HİTİT, FRİGYA, LİDYA, ROMA, PERS, SELÇUKLU ve OSMANLI medeniyetlerine tanıklık eden bir kent.

Ankara, HELENİSTİK dönemde GALAT boylarından TEKNOSAG’ların başkenti, ROMA döneminde taşra örgütünün başkenti, Bİzans döneminde imparatorların konakladığı, OSMANLI döneminde ise Anadolu eyaletlerinin merkezi olan bir kent.

Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar yaklaşık 4000 yıllık kadim Anadolu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, Ankara’nın temsil edildiği bir amblemde geçmiş uygarlıklar yerini almalı.

Ankara, emperyalistlere karşı girişilen dünyanın ilk milli mücadelesinin, Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve siyasi merkezi üssüdür.

Ankara, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açıldığı, 13 Ekim 1923’de Başkent olma hakkının alındığı,   29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in ilan edildiği kentin adıdır.

Ankara, TBMM’nin açılışıyla “hakimiyetin kayıtsız şartsız” millette olduğunun tescil edildiği, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte; adalet, eşitlik ve insan haklarına dayalı bir yönetim anlayışının hakim kılındığı yerin adıdır.

Ankara, Mustafa Kemal Atatürk ile yeniden kurtuluşun, yeniden kuruluşun ve yeniden varoluşun adıdır.

Kurtuluş savaşında ve Cumhuriyet’in kuruluş aşamasındaki çabalara bağrını açan Ankara’nın temsil edildiği bir amblemde bu değerleri simgeleyen, bu değerleri öne çıkaran unsurlara mutlaka yer verilmeli.

Ankara’nın amblemi karışık olmamalı, başka amblemlere benzememeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentini en iyi şekilde temsil ediyor olmalı. Ankara’nın ambleminde hem geçmiş, hem kurtuluş, hem de kuruluş birlikte düşünülmeli, birlikte simgelenmelidir. Kısaca, Cumhuriyet Başkentinin geçmişi, geleceği ve varoluşu bu amblemde simgelerle yerini almalıdır.

Çok doğru, yerinde ve anlamlı bir kararla cami figürlerinin kullanıldığı bir İstanbul şehri amblemi gibi,  Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Hitit Güneşi figürlerinin bir arada olduğu, geçmişi ve geleceği kucaklayan ve hepsini bir arada yaşatan bir Başkent Ankara ambleminin yapılması da çok doğru, yerinde ve anlamlı bir karar olacaktır.

4000 yıllık Anadolu medeniyetlerine tanıklık etmiş, kuruluşun, kurtuluşun ve Cumhuriyet’in ev sahibi Ankara’yı; kedi, keçi, kule vs. gibi simgelerle temsil etmeye çalışmak Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentine yapılan en büyük haksızlıktır.

Ankara’ya yakışan bir amblemin oluşturulması hususunda duygu ve düşüncelerimizin, çağrılarımızın, yetkililere ve yöneticilerimize ulaştırılması dileği ile....

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.