Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkent Kültür Yolu Festivali başlıyor

A+A-

Ankara’da onaltı gün sürecek muhteşem bir festival Başkenti saracak. Türkiye’nin Başkentine böylesine görkemli, böylesine güzel bir festival yakışırdı, yakışan festivalde Cumartesi günü başlıyor.

28 Mayıs-12 Haziran'da düzenlenecek olan “Başkent Kültür Yolu Festivali” Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçiriliyor. Amaç tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Ankara’nın güzelliklerini, sanatını Başkentlilere tanıtmak ve onları keyifli bir yolculuğa çıkarmak.

Önceki gün Kültür ve Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldik. Oldukça keyifli ve güzel bir toplantı oldu benim açımdan. Çünkü Sayın Bakan Yardımcımız öylesine güzel bilgiler verdi ki gerçekten mutlu oldum ve festival adına umutlu olduğumu belirtmek isterim.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Başkent Kültür Yolu Festivali hakkında Ankaralı kültür ve sanat muhabirleriyle bir araya geldi.

Kültür ve Sanat Muhabirliği Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir’in organize ettiği kahvaltılı basın toplantısında Bakan Yardımcısı Özgül Özkan, festival hakkında bilgiler verdi. Kahvaltı sonrası gazeteciler Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın da aralarında bulunduğu binayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

16 gün boyunca 70'ten fazla noktada devam edecek büyük bir kültür festivali hazırladıklarını belirten Yavuz, “5 bine yakın sanatçının, 170 akademisyenin, tarihçinin festivalde görev alacağını” söyledi.

Bakan yardımcımız Sayın Yavuz, “Amacımız Ankara'nın en eski tarihi bölgelerini, tarihi katmanlarını öncelikle Ankaralılara tekrar hatırlatabilmek, sonra da Türkiye'nin diğer illerinden Ankara'ya ziyarete gelecek insan sayısını artırmak” diyerek amaçlarının Ankara’nın bu festivalle yeniden sanatla buluşmasının amaçlandığını açık açık belirtti.

Ankara'nın çok önemli bir kültürel miras kenti olduğuna işaret eden Yavuz, ancak şehrin tarihi bölgesinin, onun kalbinde yer alan kalenin ve değerli müzelerin yeteri kadar ziyaret edilmediğini dile getirdi.

Evet sevgili Ankaralılar bu nadide şehri yeterince tanıyor muyuz? Acaba bu kadim şehre yeterince değer verip müzelerine, tarihi yerlerine ne kadar gidip oraları geziyoruz asıl mesele burada. Maalesef hayatın keşmekeşliği içinde bunların birçoğunu yapmıyoruz veya yapamıyoruz.

Çünkü yaşadığımız bu salgın döneminden sonra böylesine anlamlı bir festivalin Başkentte düzenleniyor olması çok önemli. Çünkü sanatın hem iyileştirici hem birleştirici bir yanı da var. Bu nedenle festivale ilginin büyük olacağını düşünüyorum.

Yani demem o ki biz Ankaralılara büyük görev düşüyor. Festivalimize sahip çıkmak hepimizin görevi. Anne ve babaları bir çağrım var lütfen çocuklarınız alışveriş merkezlerine götürmek yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı çocuklarımız için çok güzel atölyeler açıyor. Çocuklarımız burada hem kendilerini geliştirebiliyor hem de yaratıcı yönlerini ortaya çıkarabiliyor.

Festival için Ankara’daki gençlerimiz için büyük bir fırsat olacak. Birbirinden ünlü sanatçıların konserlerini ücretsiz izleyip hem stres atacaklar hem de keyifli vakit geçirebilecekler. Üstelik onlar için yüzde elli indirim bile yapılıyor bunu da hatırlatmak isterim.

Neticede büyük emekler verilen “Başkent Kültür Yolu Festivali”ne Ankaralılar olarak hepimizin sahip çıkması ve destek vermesi gerekiyor. Çünkü sanat gerçekten hem birleştirici hem de dinlendirici bir süreç. Onun için mutlaka konserlere, sergilere, gezilere katılın ve destek verin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları