Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkente yabancı ANKARALILAR

A+A-

Bir yerde yaşıyor olmak orayı bilmek, sevmek, içindeki güzelliklerinin tadını çıkarmak anlamına gelmiyor! Başkentte yaşayan Ankaralılar da yaşadığı şehrin güzelliklerinden mahrum bırakıyor kendisini.

Oysa…

Ali Kızıltuğ’un; “Sen yoksun ya böyle, ıssız Ankara, sensiz Ankara” dizesiyle herkese “Öf Öf” dedirttiği…

Bendenizin;

Ankara, Ankara güzel Ankara;

Ne kimsenin olsun bahtı kara,

Ne görmek istesin seni.

Kovsan da dövsen de,

Senden ayıramazsın beni.

Dizeleriyle sadakat gösterdiği…

Yılmaz Erdoğan’ın; “Alnının ortasında / Ciddi bir devlet asabiyeti.” ile yüreğine kazıdığı Ankara gezilesi, görülesi kerte mühim güzelliklere, değerlere sahiptir.

NEDEN BİLİNMİYOR, GEZİLMİYOR

Ankara sevdalısı Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’ın katıldığı etkinliklerde sıkça dile getirdiği, “Ankara’yı Ankaralıya tanıtmak ve gezmelerini sağlamak gerek” şeklinde özetleyeceğim görüşleri, ağır da olsa bir zemin buluyor gibi!

ATO’nun düzenlediği ve Başkan Gürsel Baran’ın da iştirak ettiği “Başkenti Gezmeye Bir Gün Yetmez” gezisi, bu yetmezliğin kanıtı idi ama Ankaralı Ankara’yı gezmemekte ısrar ediyordu…

Evet Ulus, Kale, Hamamönü ve civarını bir günde gezip bitirememiştik. Öylesine yoğun bir tarih, kültür zengini Başkent…

Aynı zamanda Ankara’nın en büyük çatı sivil toplum kuruluşu olan Başkent Ankara Meclisi’nin (BAM) başkanlığını yapan Nevzat Ceylan sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu geçen hafta sonu. Şöyle:

“Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un, Ankara’yı Ankara’da yaşayanlara tanıtmak amacıyla başlattığı, “Ankara da Turist Olmak” projesine destek vererek, Ankara Kalesinden, Aslanhane Camisine kadar Bakan Yardımcısı, Altındağ Belediye Başkanı ve Ankara Sevdalıları ile yürüyerek, esnaf ziyareti yaptık ve tarihi yerleri inceledik. Temennimiz herkesin bu kadim şehrin güzelliklerini keşfetmesi için turist gibi gezmesi ve Başkentlilerin yaşadığı bu şehri tanıması ve sahiplenmesi.”

Söz, üzerine söz edilemeyecek kadar temiz anlatıyor her şeyi.

O zaman Ankaralılara sormak gerekiyor:

-Arkadaş, yaşadığın şehri tanımamak, gezmemek bazı günler turist olmamak için niye direniyorsun?

ELDEN GELEN YAPILIYOR

Konu sadece Nevzat Ceylan’ın gündeminde değil elbette. Şehre hizmet adına oturduğu koltuğun hakkını vermeye çalışanlar da var.

Bir haberin, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla turizmin canlandırılması için ilk adım atıldı. Ankara Kent Konseyi, Başkentin en önemli sembollerinden biri olan Ankara Kalesi’nin hak ettiği değeri görebilmesi için harekete geçti.” şeklindeki cümleleri, hem “Ankara Kalesi ve Çevresinin Kültür Turizmine Kazandırılması Projesi”ni hayata geçirmeye hem de Kaleye yakışmayan ölüm olaylarını bitirmeye, sayıları artırılmak istenen ziyaretçilerin can güvenliğini sağlamaya dönüktü.

Ankara Kalesi’nde düzenlenen ilk proje toplantısına katılanlara bakar mısınız:

ATO Başkanı Gürsel Baran, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı temsilen Meclis Üyesi Sibel Aygün, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Ankara Tarih Araştırmaları Merkezi (ANTAM) Başkanı Şevket Bülend Yahnici, Ankara Valiliğini temsilen Haluk Teber, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, akademisyenler ve esnaf.

SONUÇ

Toplantıda dile getirilenleri tekrarlayıp Ankara’yı, “Alnının ortasında / Ciddi bir devlet asabiyeti.”ne büründürmek istemiyorum!

Sade bir kez daha sormak istiyorum Ankaralılara:

-Arkadaş, yaşadığın şehri tanımamak, gezmemek bazı günler turist olmamak için niye inat ediyorsun? Ankara’yı üzmeye değil, gezmeye vakit ayır lütfen!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.