Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başlangıçlar ve umutlar

A+A-

Yeni yıl… Yeni hayaller, yeni umutlar… Herkesin yeni yıldan umutları, beklentileri elbette bambaşka. Kimi sağlık diler, kimi huzur, kimi mutluluk artık orasını dileyene bırakıyorum.

Bir yılın bitişi, yeni bir yılın başlangıcı hep umudu temsil etmiştir. Kim aksini söylüyorsa inanıyorum ki o bile içinde bir umut taşıyordur yepyeni bir başlangıç için. Çünkü başlangıçlar özeldir. Kimi zaman insan affetmeyi öğrenir kendini ya da bir başkasını, kimi zaman unuttuğu güzel duyguları geri çağırır. Çağrıştırmalı da fakat bunu karşıdaki insana anlatmak daha da güzel olmalı.

Bütün yeni başlangıç çok özeldir ve özel olmalıdır. Çünkü biliriz ve hissederiz ki değişmek ve değiştirmek için gerekli güce sahibizdir. Yeni bir yıla hazırlanırken kendimizi böyle umutlu, keyifli ve değişime açık hissetmemiz işte bu yüzdendir. Değişime direnin veya ben değişmem diyeni pek görmedim ben bu yaşıma kadar. İllaki hepimiz bir şekilde değişimin ucundan kıyısından geçmişizdir.

Bazen düzelmeyeceğine inanırız kötü giden şeylerin. Ya da deliler gibi pişmanlık duyarız ama elimizden hiçbir şey gelmeyeceğine çoktan inandırmışızdır kendimizi. Bazen elimizde olmayan sebeplerden dolayı kaybettiğimiz şeylere hayıflanırız, bazen hayata bir şans vermek için fazla ön yargılı davranırız.

Hepsi hayattan birer parça ve hepsinin çözümü basit: Derin bir nefes alıp gülümsemeyi hatırlamak, umut etmek. Umut, insana zor durumları atlatma gücü verir. Umut yeni başlangıçları, güzel günleri çağırır. Umut öyle mucizevi bir şeydir ki kendimizi ona teslim ettiğimizde işlerin yoluna girdiğini de fark etmemiz uzun sürmez.

Yeni bir yıl, umudun var olduğunu hatırlamamız için çok güzel bir fırsat. Varlığını unuttuğumuz güzel duyguların tekrar hayat bulması için en güzel zaman yılbaşı gecesi. Sıradan bir geceden farkı yokmuş gibi dursa da onu farklı kılan bizim ona verdiğimiz anlam. Normal günden biraz daha farklı düşünürüm her zaman. Çünkü yeni bir yıla giriyoruz, yepyeni umutlarla giriyor ve yeni hayaller taşıyorum yeni yıla…

Yeni bir yıla girerken her zamankinden daha farklı bir heyecan hissediyorsak, geleceği umutla ve sabırsızlıkla bekliyorsak, sonunda bir şeylerin değişebileceğine inandıysak o gece farklıdır. Üç yüz altmış beş günün sadece bir gününü dünyanın hep birlikte ve neşe içinde kutlamasını sağlayan şey de umuttur. Herkes bir an aynı duyguları paylaşır, tüm dünya tek bir yürek olur. İnsanların gözündeki o coşku, o yaşam enerjisi aslında tek bir şeyi temsil eder. İnsanlar başka zaman bir şeyin gelişini kutlamaz aynı anda, o coşkuyla.

Ama o an özeldir. Yepyeni planlar yaparsınız geleceğe dair. Geçen senelerde yapamadığınız, belki fırsat veya zaman bulamadığınız, hep ertelediğiniz, bahaneler uydurduğunuz şeyleri hayata geçirmek için önünüzde koskoca bir yıl vardır. Bu kez ertelemek istemeyeceğiniz yeni umutlar yeşerteceğiniz güzel bir başlangıç neden olmasın diye düşünmek kadar güzel bir şey olabilir mi? Hayat kısa… Anın, o zamanın tadını çıkarın çünkü bir saniye sonrasına dönemiyorsunuz.

Sizi çok özmüş hayatınızı kabusa çevirmiş ve belki asla affetmem dediğiniz birini affedersiniz, belki ne zamandır içinizi kemiren bir kırgınlığa son verirsiniz özür dileyerek. Belki de hiçbiri, sonunda kendinizle olan hesaplaşmalarınıza son verirsiniz, kendinize huzurlu olma hakkını tanırsınız.  Neticede insan olduğumuzu hatırlarız ve geçmişi bir kalemde siler atar yeni umutlarla birlikte onları da affederiz.

Yeni başlangıçlar her daim özeldir ve güzeldir. Onları özel yapan da biziz. Umudumuz ve biz… İnsanı insan yapan şeylerden biridir umut ve gerçekten çok farklı bir dünyanın kapılarını açar bize. Yeter ki biz isteyelim, yeter ki umut edelim. Yeni bir yıla girerken hayata karşı ön yargılarımızı silip atalım ve kendimizi de yenileyelim. Yenileyelim ki gelecek güzel günleri fark edecek bilincimiz olsun. Hayatın yanımızdan öylece akıp gitmesini engelleyelim. Bu sene yılın son gününde, bir kere daha gözlerimizi kapatıp gülümseyelim. Ve bilelim ki o senenin güzel geçmesi için ilk adımı attık bile. Bilelim ki hayat bize istediklerimizi vermeye başlayacak, biz istediğimiz sürece…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları