Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram telaşı başladı

A+A-

Bu hafta Perşembe’den itibaren paydos ediyoruz. Kurban Bayramı telaşı ama şimdiden başladı. Özellikle diğer bayramın yanı sıra insanlarda Kurban Bayramında ekstra bir telaş oluyor. Kurban kesim yeri, hijyenik koşullarda et paylaşımı, ziyaretler...

Kurban Bayramı denilince aklıma gelen ilk çağrışımlardan biri de her yıl olduğu gibi akşam haberlerinde acemi kasapların başına açtığı işler, kaçan kurbanlıklar ve kurban kesim yerlerinde çıkan sıra kavgaları..

Öncelikle kurban kesecek vatandaşlarımız kesinlikle bilinen ve çoğu belediyemizin gerçekleştirdiği çevre kirliliğini önleyecek hijyen koşulları altındaki kesimhaneleri tercih etmesi gerekiyor. Sıra sistemi ile ilerleyen bu döngüde herkes kısadan işini bitirip alanı terk etmeli. Acemi kasaplara gelince de lütfen daha fazla para kazanmak veya piyasada yer edinmek için eğitimleri tamamlamadan kasabım demeyin..

Bir diğer değinmek istediğim konu ise, bayram denilince akla şerbetli tatlıların gelmesidir. Belediye ve zabıta ekiplerimiz eminim bu hafta hummalı birşekilde pastaneleri kontrol edecektir ama lütfen insan sağlığını göz önünde bulundururarak insanları kandırmadan ürünlerini sergileyin. Antep fıstığı diye bezelye tozu, ceviz diye yer fıstığı tozu satmayın insanlara lütfen. Ürün pazarlama müthiş, bol tereyağlı çıtır çıtır baklava görüyorsun eve alıp geliyorsun margarinle yapılmış donmuş artık katılaşmış bir baklava. Lütfen bu kadar da olmaz dedirtmeyin.

Bir diğer değinmek istediğim konu ise, Kurban Bayramı öncesinde memleketine, tatile gitmek isteyen vatandaşlarımızın bilet telaşıdır. Otobüs firmalarımız sağolsun zam üstüne zam bide bayram zammı ekledi. Düşününce insanlarda haklı benzin, mazot fiyatları da ortada ama işte bizim insanlarımız bunu kabullenemiyor bünyemiz alışmadı üst üste zamlara. Biletler kara borsa oldu, açık arttırma şeklinde satılan bilet skeçleri gündem oldu. Artık insanlarda işi şakaya vurarak bir nebze olsun durumu hafifletmeye çalışıyor. Arife gününden başlayan trafikte lütfen acele etmeyelim. Herkes gideceği yere biraz geç gitsin, istediği saatte varamasın ama canından da olmasın. Kendi hayatının yanı sıra başkalarının hayatını da riske atmayın lütfen. Emniyet kemerleriniz takarak güvenli sürüş gerçekleştirin ve arabalarda takip mesafesini koruyarak hız yapmadan güzel şeker tadında bir Kurban Bayramı gerçekleştirelim. Herkese iyi tatiller, iyi bayramlar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları