Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramın sonu yaz

A+A-

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını yavaş yavaş sona ererken ülkemizde sosyal mesafeli normal yaşam başladı.

2 aylık süre zarfında ülkece büyük azim gösterdiğimiz salgında elde edilen veriler virüsü büyük oranda yendiğimiz gösteriyor. İnşallah gevşemeden böyle devam ederiz. Geçtiğimiz gün (20 Mayıs tarihinde) ilk kez vaka sayımızın 1000’in altına düşmesi başarımızı resmen tescillendirdi.

1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme stardı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan önlemlerin kontrollü bir şekilde esnetileceğinin altını çizdi. Ama buna vatandaşların mutlaka sık sıkıya uyması ile mümkün olacağının da altını çizdi.

Mübarek Ramazan Bayramında uygulanacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından hayatımızın iyiden iyiye iyice normale dönecek. Ya da dönmeye bir adam daha yaklaşmış olacağız. Ama bu normalleşme bildiğimiz normalleşme gibi olmayacak.

Bu bayram eski bayramlar gibi değil... Hani derdik ya hep ah nerede o eski o bayramlar diye. İşte durum tamda bu. Eski bayramların eskiden şöyle güzeldi, böyle güzeldi diye bazen maziyi anarken bu bayram o günleri hasretle arayacağız.

Devletin aldığı dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması sonrası ne yazık ki Ramazan Bayramınız evlerimizde geçireceğiz ne bir akraba ne bir dost ziyareti yapabileceğiz. Ancak belki apartmanımızdaki komşularla bayramlaşma imkanımız olacak.

Eski zamanlarda yakındığımız bu durum bir salgın hastalıkla iyiden iyiye kendini gösterdi.  Ama biz ülke olarak zorlu süreçleri hep birlikte atlatmasını gayet iyi biliriz. Yeter ki birlik olalım. Şimdide yapacağımız sadece sabırlı ve birlik olmak.. Daha nice beraber göreceğimiz bayramlar olacak. Bu bayram evlerimizde kalalım Kurban bayramında zaten sokaklara çıkarız. Demem o ki çok zor günler geçirdik geçirmeye de devam ediyoruz.

Ülkece üstesinden geleceğimiz bir virüsün dönüm noktasındayız. Bu yüzden kurallara uyalım. Huzur içinde bir yaz geçirelim. Bu huzurun sürmesi bizim elimizde. Çünkü bu öyle bir virüs ki bir anlık gevşeme bile büyük sıkıntılara yol açabiliyor ve telafisi gerçekten çok zor oluyor.

İnşallah bu bayramı sağlık ve sıhhat içinde geçiririz ve sosyal mesafe kurallarına uyarak daha sağlıklı günlere hep birlikte erişiriz. Şimdiden mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor başta ülkemiz sonra bütün Müslüman alemine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları