Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyemiz çalışıyor

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni projelerle hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Su indirimi ile başlayan çalışmalar son olarak “temassız kart” uygulaması ile toplu taşımada devam etti. İnşallah seçime kadar bu güzel uygulamalar bir bir hayata geçer. Ankaralılar olarak bizler de, belediyemize başta Başkanımız Mustafa Tuna Beyefendi olmak üzere yetkililere teşekkür ederiz, etmek te lazım sanırım.

Evet; ekonomik sorunlar, hayat zorluğu, stres gibi bir sürü neden sayabiliriz hayatımızı kabusa çeviren durumlarla ilgili. Bari ufak tefek yapılan güzel çalışmalar yaşamımıza pozitif olarak dokunsun. Çünkü yaşam çok değerli ve bir pamuk ipliğine bağlı bir varsın bir yoksun.

Önceki gün Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Mustafa Tuna öncülüğünde örnek bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Özel bir banka ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan bir törenle artık Ankara’daki EGO otobüsleri, metrolar ve özel halk otobüslerine kredi kartı ile ödeme yaparak binebileceğiz. Yani kredi kartını “göster geç” bu kadar basit.

Bu uygulama gerçekten çok iyi oldu bana sorarsanız. Çünkü özellikle EGO otobüslerine binen bir sürü insanın ya kullandığı kartın bakiyesi bitiyor, ya da sizden kartınızı isteyince bozuk parası olmuyor. Kartınızı veriyorsunuz “insanlık olsun” diye... Fakat bu seferde ücretini ödemek istiyor kartı kullanan kişi. Bu kez cebinden çıkardığı para bozuk olmuyor ve soruyor “Bozuğunuz var mı” diye. Kardeşim “Ben vezne miyim?”,  “Bende bozuk ne arasın” diyor kartı kullanılan kişi. Evet gerçekten zorlanıyor insan. Bakalım kartı kullanan kişinin verdiği parayı bozacak kadar üzerinde nakit var mı, veya parası var mı?

Bunun gibi sorunların bir nebze olsun sona ermesi için bu “Temassız Seyahat” kart uygulaması iyi oldu. Artık kartını basacaksın geçeceksin, kimseye de sormayacaksın “Fazla kartın var mı veya bozuğun var mı?” diye. İnşallah bu uygulama güzel gider ve hayatımızı kolaylaştırır.

Aslında basit gibi görünüyor, fakat arkadaşım “Ben öğrenciyim, ben bu indirimden nasıl yararlanacağım. Ya kartımdan tam ücret çekerse makine o zaman bana günah yazık değil mi” diye bir soru sorunca ben de ona dedim ki, “Sen belediyeden öğrenci kartı alınca bilgilerini zaten otomatik olarak vermiş oluyorsun ve sistem seni öğrenci olarak görüyor. Sen otobüse binince kartını okuttuğun zaman makinedeki bilgiler seni öğrenci olarak algılayıp kartından öğrenci ücreti olan 1.75 lirayı tahsil eder. Merak etme sen” dedim.

Evet hayatı kolaylaştırıyoruz fakat kolaylaştırırken insanlara bunu detaylı ve anlayabilecekleri şekilde anlatmamız gerekmiyor mu? Bana bu soru soruyan arkadaşım gibi belki binlerce insan var. Acaba benden tam bilet parası mı alacak makine diye aklından geçirmesi gayet doğal.

Zamanla bu uygulama yerine oturacaktır, orası kesin. Çünkü her güzel uygulama ilk başladığında biraz sıkıntılı olur, sonra işler rayına girer insanlar artık ona alışır. Mesele hayatı birbirimize karşı zorlaştırmak olmamalı, mesele birbirimizi sevmek olmali ki bu dünya çekilir ve yaşanır olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları