Mustafa ALTINTAŞ

Mustafa ALTINTAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bende bir öğretmendim...

A+A-

Zamanında bende bir öğretmendim...

Aslında göreve faal olarak devam etmesem de öğrencilerimin gözünde ben hala bir öğretmenim. Geçmiş zamanda bir devlet okulunda kısa süreli bir ücretli öğretmenlik görevim oldu. Asıl mesleğim öğretmenlik olmasa da öğretmenlik yaptığım süre bana birçok şey kattı. Öğretmenlik mesleğinin gerçekten kutsal bir meslek olduğunu, öğretmenlerimize gerçekten değer vermemiz gerektiğini yaşayarak anlamış oldum. İnsanın sadece yaşayarak öğrenebileceği bir şeydir öğretmenlik. Öğretmenlik mesleği sadece işini yapmakla kalmak değil işine tüm benliğiyle adanmaktır. Öğretmenlik bir süreçtir. Başladığı ilk günden bıraktığı son güne kadar vicdanı rahat, alnı açık, başı dik bir öğretmen işini hakkıyla yapmış demektir.

Artık geçmişten geleceğe doğru hızla akıp giden süreç içerisinde öğretmenlik mesleğine verilen değer de zaman gibi hızla azalmakta ve yok olmaya başlamaktadır. Küreselleşen dünya birçok değerimizi alıp götürdüğü gibi duygularımızı da alıp götürmektedir. Zamane gençleri diye tabir ettiğimiz yeni nesli eleştirmekten kendimizi alamıyoruz fakat ortada da bir gerçek var ki sadece öğretmenine değil bir büyüğüne karşı nasıl davranması gerektiğini, saygıyı veya sevgiyi nasıl göstermesi gerektiğini asla öğrenemiyorlar. Bu durum aslında öğrenciden çok öğrencinin velisinden kaynaklanan bir durum. Çünkü her insan ilk eğitimini ailesinden alır. Bu yadsınamaz bir gerçektir.

Bu düşünceleri aktarırken ülkemizde yaşanan gerçeklerden yola çıkmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Ülkemizde şöyle bir gerçek var ki öğretmenlik mesleğini yılın yarısını çalışıp yarısını yatan, hiç bir ağırlığı olmayan, maaşı yüksek olan bir meslek olarak tanımlayan birçok insan vardır. Ülkemizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bir gelenek haline geldiği için bu tür sözleri duymak artık doğal karşılanmaktadır. Burada sırf öğretmenler gününe has sözcükler söylemek için o insanları savunmak asıl amacımız değildir. Fakat gerçek olan da şudur ki öğretmenlik, gereksiz eleştiri yapan insanların belirttiği gibi bir meslek değildir. Çoğu kimse bu ülkede beyin çalıştırılarak yapılan işlerin zorluğunu anlamamakta ısrarcı olmaktadır. Kendilerinin bunu yapmaya kapasiteleri, becerileri veya gayretleri olmadığı gibi yapmaya çalışan, gayret gösteren ve bunu başaran insanları da basit bir iş yapıyormuşçasına küçümsemeleri, kötü görmeleri akıl kârı değildir.

Şunu unutmamak gerekir ki hayatta her ne olursak olalım bir eğitimden geçmek zorundayız. Böyle bir dünyada ister hakim olsun ister doktor olsun isterse özel sektörde patron veya üst düzey bir yönetici olsun birçok insan mutlaka ve mutlaka iyi bir öğretmene rastlamıştır ki bu başarıyı yakalamıştır. İnsanın kendini geliştirmesi sadece bir öğretmene bağlı değildir fakat öğretmen "bir bilen" rolünü üstlendiği için her zaman bildiği yolları öğrencilerine aktarmakta ve onların daha ileriye ulaşmaları için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Naçizane fikrim, yazımı okuyanlar belki de hayatlarında iyi bir öğretmenle karşılaşmamış olabilirler veya hala öğrenim hayatı devam edenler için mevcut durumda iyi bir öğretmenleri olmayabilir fakat bu durum bu mesleğin kutsallığını, önemini, değerini asla değiştiremez.

Sözlerime son verirken öğretmenlerimizi sadece 24 Kasım günleri hatırlayıp 25 Kasım sabahı unutacak ve eski halimize döneceksek o gün de hatırlamasak daha iyi olur. Öğretmenlik gibi ulvi bir mesleği icra eden insanlara elimizden geldiğince hak ettikleri değeri vermemiz gerekir. Buradan bir zamanlar öğretmenlik yapmış öğretmenlerin, üzerimizde birçok emeği bulunan öğretmenlerimizin, hala görevde olan öğretmenlerimizin, emekli olmuş (ki öğretmenlik hayat boyudur) öğretmenlerimizin ve bu vatan için bu görevi yerine getirirken şehit olmuş öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Ayrıca kadro bekleyen öğretmen adaylarımızın da içlerindeki hevesleri sönmeden, umutları yıkılmadan bir an önce mesleklerine başlamalarını temenni ederek çiçeği burnunda öğretmen adaylarımızın da öğretmenler gününü kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları