Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Benim babamın dondurma fabrikası yok!

A+A-

Televizyonda yayın akışının büyük bir bölümünü kaplayan yarışma programlarının izlemesi keyifli, kaliteli olanları kadar; çok basit, seyirciye hiçbir şey katmayan, sıradan ve çok gereksiz olanları da bulunmaktadır. Özellikle gündüz kuşağında yayınlanan kadınların şık olmak adına birbirini kırdığı, saf görüntüsü verdiği, kendilerini değerlendiren jüri tarafından acımasızca eleştirilip, rencide edildiği buna rağmen bu programda kalabilmek adına türlü saçmalıklar yaparak kendini göstermeye çalıştığı bir program acaba bizlere ne kadar faydalı olabilir. Şunu anlamıyorum bu programa hiç mi mantıklı, akıllı ne konuştuğunu bilen, bir yarışmacı katılmaz. Bu tür programlar kadını rekabetçi, birbirini kıskanan ve salağı oynayan olarak gösterilmekte ve bence kadınları da küçük düşürmektedir. Maalesef ki her kanalda da birbirinin benzeri bu tür programlar görmek mümkündür.

Bir yarışmacının stilini konuşturmak yerine babasının dondurma fabrikası olmadığı için gözyaşı dökmesi bunun en acı ve vahim olanı. Ağzını eye eye, büke büke konuşarak bunları anlatması ve oradaki jürinin de buna gülerek alkış tutması gerçekten insanı başka bir boyuta götürüyor. Biz acaba böyle miyiz diye sormadan edemiyor insan.

Bunun yanında yıllardır yayınlanan, izleyicinin her zaman severek izlediği, insanların bilgi ve genel kültür seviyesini ölçen, oldukça seviyeli, sunucu ve yarışmacı arasında belli bir duruşun olduğu kaliteli bir yapım da gözümüze çarpmaktadır. Sunucularının kültür seviyesi, insan ilişkileri, hitap şekilleri programın kalitesini daha da arttırmaktadır. Reyting uğruna saçmalıkların olmadığı, seviyenin korunduğu mükemmel bir programdır. Bu tür programlar daha da arttırılmalıdır ama maalesef benzerleri pek tutulmamış yayın hayatında veda etmek zorunda kalmıştır.

Artık günümüzde her alanda yarışma programları gözümüze çarpmaktadır, yemek yarışması, şıklık yarışması, bilgi yarışması, yetenek yarışması, mücadele yarışması gibi, son günlerde de özel bir televizyon kanalının, ünlü sahibinin 10 yıldır yaptığı yarışma çok ilgi görmektedir. Yarışmacıların ıssız bir adaya bırakılıp, orada ki yaşam şartlarına göre hayatlarına devam etmeleri, ödül kazanmak uğruna kıran kırana yarıştıkları, kazanan takımın mutlu, kazanamayan takımın kahrolduğu yarışma. Sanırım son zamanların en çok reyting alan programıdır.

Bence bu yarışma programları içerisinde en eğlencelisi yemek yarışmaları, hem öğretici, hem keyifli özellikle gündüz kuşağında yayınlanan kadın ve erkek aşçıları yarıştıran ve yaptıkları yemeği satmak uğruna koşuşturmaları, gerçekten emek ve enerjinin bir araya geldiği içinde tatlı bir mücadelenin olduğu lezzetli ve keyifli bir yarışma.

Kısacası yarışma programları TV’lerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Seyirciyi kendine çekip reyting rekorları kıranların yanında yayın hayatına kısa sürede veda edenlerde olmuştur. Bu durumda bizlere düşen bizim için en faydalı olan veya ilgi alanımıza göre bize hitap eden programları izlemektir.

Herkese güzel günler diliyorum…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.