META'ya 335 milyonluk ceza

Rekabet Kurulu, Meta'ya Threads isimli uygulamayı Instagram'la bağlayarak rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

META'ya 335 milyonluk ceza
Yayınlanma:

Rekabet Kurulu'nun açıklamasına göre, Meta'nın piyasaya sürdüğü Threads isimli uygulamaya giriş yapabilmek için kullanıcıların bir Instagram hesabına sahip olmalarının zorunlu tutulduğu ve aynı şekilde Threads hesabını kaldırmak isteyen kullanıcıların Instagram hesabını da silmek zorunda bırakıldığı iddiası üzerine, Meta hakkında ön araştırma başlatılmıştı.

Yürütülen ön araştırmada, Meta'nın veri birleştirme politikaları kapsamında, hem Instagram hesaplarından toplanan verilerin Threads hesaplarına aktarılabileceği, hem de Threads üzerinden toplanan verilerin diğer Meta ürünlerini sağlamak, kişiselleştirmek ve iyileştirmek, Meta ürünlerinin performansının ölçümü ve analizi ile başka kurumsal hizmetler (reklamlar dahil) sunmak amacıyla kullanılabileceği anlaşıldı ve Meta hakkında 23 Kasım 2023 tarihinde soruşturma başlatıldı.

Ayrıca, Meta'nın sunduğu temel hizmetler ve ilişkili hizmetler ile birlikte bir ekosistem olarak faaliyette bulunduğu, Meta'nın her bir hizmetten edindiği gücü ve birikimi diğer bir hizmetine aktarmasını mümkün kıldığı ve pazar gücünü arttırdığı tespitlerinde bulunarak Instagram ve Threads arasındaki veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir kararı aldı. Kararın gereği yerine getirilinceye kadar her gün için 4 milyon 796 bin 152,96 lira günlük idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Meta tarafından sunulan 'profilsiz kullanım' önerisi reddedildi ve bu kararın ardından Meta, Threads'in faaliyetlerini durdurmak adına yeni bir çözüm önerisinde bulunmadı. Türkiye'deki tüm Threads kullanıcılarının profillerini devre dışı bıraktığını bildiren Meta'ya, Threads'in faaliyetlerini durdurmasını geçici tedbir kararında öngörülen yükümlülükleri konusuz bıraktığına ve dolayısıyla tedbir kararı ile uyumlu olduğuna karar verilerek, günlük para cezasının sonlandırılarak, 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş olarak uygulanmasına karar verildi.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.