Mustafa ALTINTAŞ

Mustafa ALTINTAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir milletin ortak hüznü: 10 Kasım

A+A-

Sözlerime başlarken Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünde saygıyla, özlemle ve rahmetle andığımızı belirtmek istiyorum. 10 Kasım tarihi Türk milletine Atatürk'ün hayatı boyunca mücadelesini, Türk milletine kazandırdığı ve kazandırmak istediklerini idrak etmeyi anlatmaktadır. Bir insanın hayat boyunca örnek alması gereken konuları hayata geçiren, fikirleriyle geçmişten günümüze ışık tutmuş bir lider olan Atatürk, bir başarı örneğidir. Kahraman bir askerdir. Tarihe iz bırakmış sayılı kişilerden birisidir.

Mustafa Kemal Atatürk, bir milleti umut olarak milletini kucaklamış, geleceği kurgulayarak milletine ufuk olmuş, Türk yurdunu düşmanlardan kurtararak milletine güç olmuş bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk, büyük bir komutan, üstün yetenekleri olan bir siyaset ve devlet insanıdır. Bütün bu özellikleriyle Türk milletinin yediden yetmişine her kesiminin kalbine taht kurmuş bir insandır. Kendisi, milletine yürekten inanan, vatan sevdalısı bir kişidir. Tarihte böylesi devlet adamlarının kitabında zorluk, imkansızlık, boyun eğme gibi olumsuz durumlar yazmıyorsa bunlardan birisi de Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Mustafa Kemal Atatürk ile aynı zaman diliminde yaşayan, milletleri ve dünya için endişe kaynağı oluşturmuş liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü bir şekilde anılır olmuştur. Atatürk ise bugün Türkiye dışında bile saygıyla anılan bir liderdir. Bazı ülkelerde adına yapılmış anıtları bulunmaktadır. Bu da Atatürk'ün uluslararası bir şekilde lider olduğunu bir çok ülkenin de bunu kabul ettiği anlamına gelmektedir.

Atatürk'ün düşünceleri, hayalleri, gerçekleştirmek istedikleri günden güne daha da anlaşılmakta ve bu coğrafyada yaşayan insanları ortak paydada buluşturmaktadır. En büyük eseri olarak atfettiği Cumhuriyetimiz de sonsuza kadar yaşayacak ve yaşatılacaktır. Atatürk'ün bu milletin en küçüğünden en büyüğüne doğru yapmış olduğu hizmetler ortadadır. Bugün 1923'ten biri bir Türk vatandaşı rahatça bu ülkede yaşayabiliyorsa, kendi düşüncelerini özgürce başka kimselere zarar vermeden aktarabiliyorsa veyahut bir kadın Türk vatandaşı diğer milletlerden önce bazı önemli haklara sahip olmuşsa bu Mustafa Kemal'in sayesinde olmuştur.

Bazı kesimler Atatürk'ün bu ülkenin üzerindeki emeklerini boşa çıkartmakta, hakkını gasp etmektedir. Önce de belirttiğim gibi yediden yetmişe bütün insanımıza ayrı ayrı hizmeti olan Atatürk'ün zamanında vermiş olduğu haklarla ona karşı haksız eleştiriler yapmak doğru

değildir. Her ülkenin bir kurtuluş, bağımsızlık mücadelesi olduğu gibi Türkiye'nin de olmuştur. Bu mücadelede ise Atatürk'ün liderlik özellikleri, belirlediği stratejiler, hedefler gibi faktörler bu ülkeyi başarıya ulaştırmış ve bağımsız kılmıştır. Tabi burada sahada mücadele eden atalarımızı, bu ülke için canını ortaya koymuş bütün vatan evlatlarını hiçe saymıyoruz. Onları da bu vatan uğruna yaptıkları her şey için saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Sözlerime Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum:

"Çalışmaktan; gayret sarfından, bir cezadan, bir sıkıntıdan, bir fenalıktan kaçar gibi kaçınmak, çok kötü ve tedbirsizce bir harekettir."

"Herhangi bir şahsın, yaşadıkça memnun ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Hayatta tam zevk ve saadet ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, saadeti için çalışmakta bulunabilir."

"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

"Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır."

Geleceğimiz için gerekli olan cümleleri o günlerde kurarak bu günlerde anlamamıza katkı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e sonsuz şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Ne Mutlu Türk'üm Diyene!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları