Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Biraz şundan biraz bundan

A+A-

Bu hafta ne yazayım diye düşündüm. Bir farklılık olsun istedim bu hafta. Biraz şundan, biraz bundan bahsedelim istedim. Çünkü ülkemizde gündem sabun köpüğü gibi anında değişiyor. Spordan, sanata, sağlıktan, yaşama dair farklı konularda yazmak geldi içimden.

Kimi var ülkesi için canını vermeye hazır, kimi var ülkesinin valisine, kaymakamına hatta memuruna, öğretmenine militan diyebiliyor. Bu hakkı kendisinde nasıl görüp söylüyor onu bilmiyorum.

Ne garip bir dünyada yaşıyoruz. Bir yandan virüs, bir yandan ekonomik sıkıntılar, bir yandan devletinin valisine, kaymakamına militan diyen eski bir sinema sanatçısı milletvekili. Yani inanın nereden tutsak elimizde kalıyor.

Gözle görmediğimiz bir virüs görüyorsunuz dünyayı kasıp kavuruyor ve insanlığın umudu aşıda. İnşallah bu aşı gerekli etkiyi gösterir de özlediğimiz eski günlerimize yeniden döneriz. Çünkü artık bunaldık evde kalmaktan, sokağa özgürce çıkıp dolaşmayı ve gönül rahatlığı içinde bir çay bahçesinde keyifli bir çay içmeyi gerçekten özledik.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı vatandaşlarımıza vurulmaya devam ediyor. Birçok vatandaşımız aşının herhangi bir yan etkisinin olmadığını ve kendisini iyi hissettiğini söylüyor. İnşallah böyle devam eder ve ikinci dozu vurulduktan sonra bu virüs belasından kurtulmuş oluruz.

Son günlerde bir militan tartışmasıdır gidiyor. Hatırlanacağı üzere CHP 22. Dönem Milletvekili eski sinema sanatçısı Berhan Şimşek katıldığı bir televizyon programında “Vali, kaymakam bunlar AK Parti’nin militanıdır” demişti.

Allah aşkına bu nasıl bir akıl tutulmasıdır anlaşılır gibi değil. Kendilerinden olmayan militan, kendilerine yakın olan, aynı kafa yapısını taşıyan görevliler gerçek vatansever ve medeni, modern oluyor. Bu kafaya ne söylesen boş, ne desen boş yazık güzel ülkem bu insanları hak etmiyor.

Ülkesi için çalışan ve çıkarını düşünen ne zaman militan oldu? Yazık gerçekten yazık. Vali, kaymakam ve bir sürü görevli AK Parti tarafından atandığı için mi militan oluyor? Peki iktidarda CHP olsaydı atamaları yapsaydı nasıl olacaktı?

O zaman ne diyeceklerdi merak ediyorum. Sormak lazım siz atasaydınız ve onlara militan denseydi ne yapardınız bilmek dahi istemiyorum. Çünkü bu kafa yapasının yapmayacağı şey yoktur. Yazık üzülmemek elde değil.

Ha birde son günlerin en önemli spor olayı Mesut Özil’in, Fenerbahçe’ye transferi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç’un “Mesut Özil gerçekleşmesi zor bir rüya” demişti. Şimdi o rüya gerçek oldu hayırlı olsun. İnşallah futbolumuza yeni renk, yeni bir soluk getirir Mesut Özil.

Mesut Özil tartışması uzun bir zaman daha sürecek. Kimi milliyetçilik üzerinden dem vuracak, kimisi de form düşüklüğü göstermeye başlayıp başarısız olduğu zaman zaten buraya para kazanmaya gelmiş diyecek. Bundan kuşkunuz olmasın. Yapar mıyız? Yaparız bundan kuşkum yok.

Bir dünya yıldızı Mesut Özil, evet zamanın şartları gereği Alman milli takımını seçmesi kendi tercihi onu bu düşüncesi yüzünden eleştiremem. Benim tek isteğim o güzel futbolunu o muhteşem yeteneğini yeşil sahada göstersin yeterli.

Sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları