Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Birbirimize saygı göstermek zorundayız

A+A-

Dünyada dinine göre yaşayıp giyinen milyonlarca insan var. Kimi başını örter kimi peçe takır kimi de başını açıp istediği gibi ibadet eder.

Sana zararı olmayın bir insanı toplu taşıma aracında taciz edip videosunu çekip onu sosyal medya üzerinden paylaşmak ne demek oluyor?

Medeni çağdaş olmak, başkasının inancına giyimine saldırmak mıdır?

Bunu neden yazmak ihtiyacı hissettim biliyor musunuz? Güzel ülkemizin ismini vermeyeceğim bir şehrinde yaşayan ve kendilerini ilerici, medeni ve modern sanan çağdaş zanneden bir zavallılar topluluğu, metroda seyahat eden bir masum insanı taciz ederek, onu videoya alarak ve yanıbaşında bağıra çağıra marş söyleyerek rahatsız ediyor.

Bunlar kendilerini uygarlığın beşiği olarak gördükleri bu şehirde başka yaşamlara ve başka hayatlara söz hakkı olmadığını ima ediyorlar. Yani diyorlar ki ya bizim gibi olun ya da size burada rahat vermeyiz, sizi burada istemeyiz.

Ya bizden olacaksın ya da buralarda senin gibileri biz taciz ederiz, rahat vermeyiz ve metroda bile seni sıkıntıya sokarız.

Yok öyle üç kuruşa beş köfte. Siz kimsiniz? Dini inancına göre giyinen bir insanı nasıl taciz edersiniz ve üstüne üstüne gelirsiniz?

Sarıklı cüppeli diye ayrıştırdığınız insanların bu ülkenin taşında toprağında kanı vardır. Kurtuluş Savaşında bakın cepheye kimler gitti? Kimler orada çarpıştı ve bu güzel vatanı bizlere bıraktı.

Sarıklı ve cübbeli insanlar Mustafa Kemal Atatürk’le yan yana çarpıştı cephede. Başı örtülü Anadolu kadını beşikte çocuğunu bırakıp kağnısına yüklediği cephaneyi Mehmetçiğe götürdü. Soğuk dinlemedi, kar tipi fırtına dinlemedi vatanını korumak için cepheye silah taşıdı.

Onlar canını ortaya koydu bu güzel cennet vatanı bizlere bıraktı. Bizler huzur ve rahat içinde yaşayalım diye. Bilemdiler ki sizin gibi ahlaksız ve edepsiz insanların olduğunu. O günlerden bu günlere gelmişiz. Kendilerinden olmayanı dışlayan, kendilerini ülkenin sahibi olarak gören bu zümre var ya bunlara söyleyecek söz bulamıyor insan.

Sonra kalkıp diyorlar insanları ayrıştırıyorsunuz. Bre cahiller kim ayrıştırıyor, kim insanları kutuplaştırıyor bir bakına kendinize. Demek ki fırsat elinize geçte türbanlı kadını, sarık giyen erkeği bu ülkede barındırmayacaksınız öyle mi?

Yani metrodaki o insanın yerinde olmak istemezdim. Çünkü onun sabrı bende var mı bilemiyorum. O insanın vakur ve sabırlı duruşuna şapka çıkarmak lazım. Birçok insan onun yerinde olsa kavga çıkarır dayak yiyeceğine aldırmadan elinden geleni ardına koymazdı.

Bu ülke bizim bu ülkede kardeşçe ve birlik içinde yaşamak zorundayız. Başka Türkiye yok başka gidecek yerimiz yok. Ben senin kıyafetine nasıl saygı gösterip karışmıyorsan sende benim kılık kıyafetime karışma hakkını kendine görmeyeceksin.

Birbirimizi sevmek zorunda değiliz fakat saygı göstermek zorundayız daha ötesi yok…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.