Enver Baltaş

Enver Baltaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Birliğin gücü

A+A-

Öncelikle köşenize geri dönmemizi isteyen Anadolu ailesine teşekkürler ve okurlarıma selamünaleyküm diyelim.

Değerli okurlarım bundan 4 yıl önce Isparta'nın Eğridir İlçesi Akdoğan köyüne yolum düştü ve Or köy projesiyle kurulmuş bir kooperatif başkanı tarım teknikeri Ahmet Beyle tanıştık. Kendisi Bana kooperatifin kuruluş hikayesini anlattı ben çok zevk alarak dinledim umarım sizde zevk alarak okursunuz.

Ahmet Amcanın dilinden; Oğul bizim köy ülkenin her tarafında olduğu gibi bir birinin ne olduğunu ne de öldüğünü isterdi birde “Garip Musamız” vardı onun yol kenarında küçük bir arazisini orman arazisi diye orman el koymuş “Garip Musa” kime gittiyse kapılar yüzüne kapanmış artık canından bezmiş bir gün Aksu ilçemize o dönemin Cumhurbaşkanının geleceğini duyunca yol kenarında beklemeye koyulur Garip Musa.

Uzun bekleyiş sonrası konvoy görülür bizim Garip Musa ölümüne atlar konvoyun önüne korumalar bir telaşla üzerine atlarlar fakat Cumhurbaşkanı bırakın gelsin otobüse alın talimatını verir ve Garip Musa’yı dinler.

Geri döner danışmanlarına bu garibin arazisini geri verin der aynı zamanda köyün muhtarını da otobüse çağırır ve Musa ile birlikte Ankara’ya gelmelerini ister. Bir hafta sonra Çankaya’dan bir davet mektubu alır muhtar ve Garip Musa’yı da yanına alarak Çankaya’nın yolunu tutarlar Çankaya’da üst düzey ağırlanırlar Sayın Cumhurbaşkanı Orman bakanını arar ve bu köye OR KÖY projesi kapsamında ne yapılabilir bir rapor hazırlamalarını ister.

Köyle ilgili bir araştırma yapan bakanlık köyün elma bahçeleri yönünden zengin olduğunu görür ve köylülerden de bilgi aldıktan sonra bir kooperatif kurulumu için gerekli çalışmalar yapılır köylüler üye yapılarak ilk adım atılır proje kapsamında civar köylerin ürünlerini de muhafaza edebilecek soğuk hava deposu yapılarak kooperatife teslim edilir bu sayede tüm köylünün ürünün hak ettiği değerde satılmaya başlar ve ekonomik standartları yükselir.

Birliğin gücünü gören köylü bahçeleri daha verimli ve kaliteli hale getirmek için sulama birliğini kurarlar ve dağdaki suları büyük bir depoda toplayıp tüm bahçeleri damlama sulama sistemiyle modern bir altyapıyla donatırlar.

Anlayacağınız birlik ekonomik gücü ekonomik güç refahı getirir. Ülkemde her alanda birliğin tesis edilmesi temennisiyle kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları