Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Birlikte aşacağız

A+A-

Gözle görülmeyen bir virüs COVİD19 yani dilimizdeki adıyla korona virüs dünya adeta dize getirdi. Gerçekten tam anlamıyla yüzyılın en büyük felaketlerinden birisi demek abartı olmaz. Çünkü virüsün bulaşmadığı bir kıta kalmadı.

Düşünün dünyanın bilmediği bilmem ne kabilesinde bile bu korona virüs belası görülmeye başladığına göre elden gelen bir şey yok. Yapılacak tek şey tedbirleri en üst seviyeye çıkarmak ve insanları bilinçlendirmek.

Fakat insanların çokta bilinçlendiğini söylemek zor. Ne kurallar umurlarında ne de virüsün ne kadar ciddi ve ölümcül olduğu. Öyle bir bela ki ne zaman yakanıza yapışır inan ki anlamıyorsunuz ve hayatınız bir anda kabusa dönebiliyor.

Korona virüs salgını sonrası dünyanın bütün düzeni alt üst oldu. Başta ekonomi olmak üzere bütün ülkeler çok zor durumda ve birçok ülke ekonomik olarak iflasın eşiğine gelmiş durumda ve özellikle de küçük ülkeler bu sorunla başa çıkmakta zorlanıyor.

Ekonomik olarak zorlanan ülkeler başta sağlık çalışanları olmak üzere vatandaşına gerekli tıbbi malzeme yardımını yapamıyor. Bunların başında üç kuruşluk maske var. İnanın bazı ülkeler bir maskeyi bile vatandaşına verememenin sıkıntısı içinde.

Düşünün dünyanın süper güçleri dediğimiz ülkeleri başta Amerika olmak üzere bu savaşta o kadar zorlandı ki ölü sayısı yüzbine doğru hızla ilerliyor ve Amerika hastanede doktoruna, hemşiresine korucu maske ve tulum dağıtmakta zorlanıyor ve yardımı Türkiye’den bekliyor. Sağolsun ülkemiz bu konuda çok şanslı ve bütün ülkelere her türlü yardımı yapmaya devam ediyor.

Bütün dünyanın geçtiği bu zorlu süreçte elbette ülkemizde zorlanıyor ve sıkıntıya düşüyor, düşmemek elde değil. Çünkü vatandaşının sağlığı için ekonominin çarklarını bile durduruyorsunuz. Üretim olmayınca ekonomik sıkıntılar kendini göstermeye başlıyor ve vatandaş huzursuz oluyor yarınım ne olacak diye.

Devletimiz “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” diye bir yardım kampanyası başlattı ve herkes elinden geldiğince karınca kararınca yardım yaptı ve birbirine yardım etmeye koştu. Zaten Türk Milletinin en büyük özelliği ve karakteri kara günde kimseyi açta ve açıkta bırakmaz.

Ülkemiz kendi imkanları ölçüsünde gerekli ekonomik tedbirleri alarak çiftçisinden, köylüsüne, işsizinden, işten çıkarılan milyonlarca vatandaşının yanında durdu ve durmaya devam ediyor. Çünkü sosyal devlet olmak bunu gerektirir. Evet eksiz yok mu? Elbette eksikte var noksanda var. Fakat devletimiz bunları aşmak için büyük gayret gösteriyor ve vatandaşını mağdur etmemeye çalışıyor.

Biz bir olduktan, beraber olduktan sonra üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. İnşallah bu kötü günlerde geride kalacak ve ülkemiz bu dönemden daha da güçlenerek çıkacaktır yeter ki biz kenetlenelim ve birliğimizi daim kılalım. Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları