Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bitli yorgan

A+A-

Tokatlı şair Talibi bir şiirinde şöyle der: Sevdiği kızın hali malum olmuş demek ki:

Bu akşam yatarken gaflet halinde

Yine Emine’nin düşünü gördüm

Oturmuş çayıra mendil elinde

Gözlerinden akan yaşını gördüm

Ben de geçenlerde bir düş gördüm.  Yarı uyanık yarı dalmışken uyandım.  Geçmişi anlatıyordu. Çukurova’da yetişen en nadide pamuktan bir yorgan yapılmış. İçi de yine Çukurova pamuğu ile doldurulmuş. Hele bakmaya kıymadığınız bir de “mitil” var ki “mitil gevenler boşuna gevmemişler.  Dışındaki beyaz patiska ise en göz alıcı en albenili mükemmel bir kumaş. Bakanlar bir daha bakıyorlar. Yorganın yüzü de yine Çukurova’dan. Bir kalabalık ki demeyin gitsin. O kalabalığı fark edip ben de bakmaya gidiyorum. Yorganın hayranları içini doldurmuşlar. Girmek için sıra bekleyen epeyce bir insan var. Yorganın altına daha çok insan sığınsın diye dört ucundan tutmuşlar çadır gibi açmışlar. Olanlara geriden bakıyorum. Girmeye niyetim yok ama yorgan da yorgan ama… Toroslar’ın tepesi tam bir bayram yeri gibi…

Bir müddet sonra yorganın içinden pis kokular geliyor. Yorganın içi bit pire dolmuş. Hani “bir bit-pire için yorgan yakmak” diye. İşte yorgan ya yakılarak hem kendisi hem de içindeki bit pire ile yavşaklar yok olsun diye. Ama yakmaya kıymıyorlar. Ortası çökmüş pislikten yorganının. Kenarlarında dört köşesinde biriken yavşaklar da orada hayata tutunmaya çalışıyorlar. Kanlanan canlanan bitler terk etmişler geride onların küçüğü yavşaklar ile yavşakların küçüğü “sirken” denilen hayvancıklar kalmış. Bitli yorgan o çürümüşlüğü ile ya yakılarak yok olacak veya sağlam kalan yerleri de çökerek kendi pisliğinde çürüyüp gidecek.

O akşam TV de bir açık oturumda bir gazeteci ”bitli yorganı attınız” ifadesini kullanmıştı bir siyasetçi için. Acaba onun maksadı bu muydu?Yoksa bildiği başka bitli yorganlar mı vardı?Ben bir yere yorumlayamadım ama gönlümden çıkıp giden bir bitli yorgan var mi onu düşünüyorum. İçine getirmediğim, ucundan kenarından tutmadığım bu birli yorganı seyretmekten dolayı bir zaman sonra üzüleceğimi hiç aklıma getirememiştim. O zaman yansın bütün bitli yorganlar. Yok olsun içi yavşak dolu yorgan altı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.