İhsan Akça

İhsan Akça

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim derdimiz başka

A+A-

Bütün dünyanın gözü kulağı Suriye’de, Suriye’de ki yönetimin başı olan zatın hırsı yüzünden Suriye toprakları kan gölüne döndü, altı yedi senedir süren bu zulüm gittikçe artıyor. Suriye hükümetinin tek isteği kendi hükümranlığını sürdürmesidir. Bunu fırsat bilen sömürgeciler kendi amaçlarına ulaşmak için kimisi rejim yanlısı kimisi rejim karşıtı oldu, her ikisinin de amacı Suriye’yi sömürmekti onda da başarıya ulaşıyorlar. Bunlardan Rusya ve Avrupa ülkeleri rejime karşı Suriye halkını koruma bahanesiyle petrol yataklarına el attılar, üstelik terör örgütlerini malzeme ve parayla destekleyerek rejime karşı savaştırdılar halende bu niyetlerine devam ediyorlar, onlar bunu yaparken biz yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne yapıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti öncelikle uzun bir sınır hattına sahip olmasın nedeniyle Suriye’nin kuzeyi yurdumuzun güneyi olan alanı yurdumuzun güvenliği için savunmak zorunda kaldı ve bunu yapmaya devam ediyor. Bu arada Suriye’nin içlerine kadar girdi çünkü yurdumuza zarar veren terör örgütleri oralara yerleşmişlerdi. Bu hareketin tek amacı vardı kendi sınırlarımızı güvene almak bunu yaparken her fırsata Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu her diplomatik söylemlerle beyan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir devletin toprağında gözü yoktur. Ama kendi toprağına ve halkına zarar veren hiçbir davranışa da müsaade etmez, etmeyecektir. Mehmetçik onun için Suriye topraklarındadır.

Türkiye bunu yaparken ne yazık ki Suriye topraklarına üst kurma yer altı zenginliklerine el koymaya çalışan dostlar ve müttefiklerimiz değişik isimler altında terör destekçiliği yaparak Mehmetçiğin karşısına kendileri değil terörist grupları çıkarıyorlar, isimleri ne olursa olsun biri birini diğeri başka terör grubunu destekliyorlar onların amacı Suriye rejiminin bu zaafından faydalanıp kendi menfaatlerini gerçekleştirmektedir, onu da her yerde savunuyorlar. Bunu yapan devletler Suriye ile sınır komşusu değiller, Suriye’de can güvenliği olmayan halkın sığınma yeri değiller, Türkiye hem sınır komşusu hem de sığınmacıların kalesi durumunda bunu bütün dünyanın anlaması lazım canı yanan Suriyeli güvenli rıhtım olarak Türkiye’yi görüyor. Halen Suriye’de bulunan Türk askerleri Suriyeliler için umut kapısı.

Acilen Suriye’de ateşkes ilan edilmeli eğer dünya Suriye’yi ve Suriye halkını düşünüyorsa hep birlikte Suriye’nin içindeki terörist grupları temizlemek için el ele verip hangi terörist grup olursa olsun senin teröristin benim teröristim demeden terörün üstüne gitmeli. Eğer Suriye rejiminin devamı milleti için faydalıysa desteklenmesi yok zararlıysa rejime son verilmesi için birleşilmesi, dünya barışı için önemlidir. Bu önlenmez İdlib kan gölüne dönerse o masum insanların ızdırabı bütün dünyanın canını acıtır. Bunu biraz vicdan olan bütün milletler bilmelidir. Bu sorun yalnız Türkiye’nin değil dünyanın o coğrafyanın sorunudur. Artık Türkiye mülteci mekanı olmayacaktır, bu mültecilerden bütün dünya sorumludur. Bu nedenle biran evvel ateş kes ilan edilmesi gereklidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.