Ferhat Ünal

Ferhat Ünal

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim orucumuzdan size ne?

A+A-

Halk TV eski Genel Yayın Müdürü, Din İşleri Yüksek Kurulu ulemalarından olan Şaban Sevinç ile eski Halk TV çalışanı Lale Özan Arslan COVİD-19 tedbirleri için Ramazan ayının ertelenmesini önerdi.

Ramazan da teravihlerin kılınmayacağından Ramazanın bütünlüğünü bozacağından bahseden ulema Ramazanın virüsten sonra tutulmasının uygun olacağını söyledi.

Sayın ulemaya şu soruyu sormak istiyorum: Acaba ertelenen Cuma namazlarını da virüs geçtikten sonra Ekrem İmamoğlu hocanın imameti eşliğinde her gün kılma imkanımız var mı?

Bazılarınız zaten oruç tutmuyor. Size ne, siz neden bu işe salça oluyorsunuz. Orucu topluca yapılan bir ibadet zannediyor herhalde. Oruç şahsi yapılan bir ibadet. Tutan tutar, tutmayan tutmaz. Bu güne kadar çok oruç tuttular artık fetvada veriyorlar. Sizi okumuş cahiller.

Bunu söyleyenler biliyor musunuz oruç farz, teravih namazı sünnettir. Size ne içiriyorlar bilmiyorum çünkü bu konuştuklarınıza kendiniz inandınız mı merak ediyorum?

Hala aklım almıyor, bu adamlar özel üretim falan mı yoksa bizim bilmediğimiz bir beyine mi sahipler. Bir bitmediniz gitti. Futbol maçımı la bu ertelensin. Futbolcu olmasına rağmen orucunu tutup antrenmanlara çıkan ve maçlarda da asla pes etmeden oynayan Moussa Sow’u örnek alın. Sanki kadınların altın gününü erteliyor sen orucu tut da iş teraviye kalsın.

Hayatında alnı secde görmeyen kimseler fetva veriyor, Allah’ım ne günlere kaldık. Bunların yüzünden bizi helak eyleme YaRabbi. Papa bile İslam’ı bu inanmayan kesimden fazla biliyor. Sadece gülüyorum. Sinirlerim bozuldu.

Birde adı Şaban gel çık işin içinden. İşe bak! Şaban, Ramazan’ın ertelenmesini istiyor. Oruç Ertelensin diyenler ahiret sorgusunda da telafi sınavı isterler artık. Bu gözler daha neler görecek bu kulaklar daha neler duyacak. Rabbim bizleri bey namazlardan uzak kılsın.

İslam'la bu kadar sorunlu başka bir grubu ancak Hindistan'da bulabilirsiniz. İçinde bulunduğu topluma bu kadar yabani başka bir zümre var mıdır dünyada. Sana ne oruçtan sana ne namazdan. Oruç tutmuyorsan tutma, namaz kılmıyorsan kılma.

Benim sinir olduğum tutmayan kesimin fetva vermesi onlara ne bizim orucumuzdan. Şabancım bu mevzu kulu aşar, Allah’ın kuluysan senide aşar. Bırakın bu fetva vermeyi. Bu açıklaman mübarek ismine yakışmadı. Arkadaşın adı Şaban değil Sevinç olmalıymış.

Oruç tutmak ziyafet çekmek değildir zaten olanla yetinmek paylaşmaktır. Cahil olup televizyona çıkanlar yok mu deliriyorum. Oruç ertelensin diyenler varmış. Diyanet siyaset yapmasın deyip, diyanetin işine burnunu sokan şahıslar bırakın herkes işini yapsın.

Savcıları göreve çağırıyorum. Şaban Sevinç ve Lale Özan Arslan adlı kişiler halkın dini inançlarına saygısızlık ve toplumda infiale sebep olacak kasıtlı yayın yaptıklarından yargı önüne çıkarılmalıdır.

Cehalet de level atlamak bu olsa gerek. Hangi birini düzeltelim? En iyisi Müslümanların derdi sizi germesin demek. Bunca felaket üzerine Allah’ın 11 ayın sultanı Ramazanı bizden esirgemediğine şükredeceğimiz yerde ertelensin diyenler bile var.

Ramazan geliyor diye sevinmek imandandır. Nasıl ki Peygamber efendimiz peygamberlerin en üstünü Ramazan ayıda diğer ayların en üstünüdür. Bazen öyle şeyler görüyorum ki bu gündem de diyorum bu Amerika’nın gündemi mi yoksa Türkiye’nin mi? Oruç niye ertelensin yani mantık açısından bakılınca herkes evde ertelenmesi gereken bir durum yok.

Aşı yüzyıllar önce bulundu zaten 24 Nisan Cuma aşının ilk dozu ümmete vurulacak Ramazan Orucu ile şifa geliyor inşaAllah. Orucu erteleyecek tek sorumlu kişinin nefsidir. Haneye borç yazarsan öteki tarafta tahsilat nasıl olur onu da Allah bilir. Akıl sağlığı yerinde olmayan ve Müslüman olmayanlara farz değil.

Her şeyi erteleyenler siz ölüm geldiği an çok merak ediyorum onu nasıl erteleyeceksiniz. Korona bile bize az böyle dinle imanlı işi olmayanlara oldukça…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.