Denizi olmayan Yozgat'ta balıkçılık geçim kaynağı oldu!

Bozkırın ortasında yer alan Çekerek Barajı'nda avlanan tonlarca gümüş balığı, başta Fransa ve Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edilerek ekonomiye katkı sağlanıyor.

Denizi olmayan Yozgat'ta balıkçılık geçim kaynağı oldu!
Yayınlanma:

Türkiye’de yeterince rağbet görmeyen gümüş balığı, Avrupa yolculuğunda büyük ilgi gördü.

Denizi olmayan Yozgat'ta balıkçılık bölge halkının geçim kaynağı oldu. Özellikle sulama, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla kurulan Çekerek Barajı'nda vatandaşlar yılın belli dönemlerinde geçimlerini balık avlayarak sağlıyor. Çekerek Barajı'nda su seviyesinin yükselmesiyle bu yıl gümüş balığı bereketi yaşandı. Öyle ki barajda günlük 15-20 ton arasında balık avlanıyor.

Bölge halkının geçim kaynağı haline gelen balıkçılık bu yıl yüzleri güldürdü. Gümüş balığı, alabalık, kerevit avlayan bölge halkı, tonlarca balığı Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

cekerek.jpg

ÇALIŞACAK İNSAN ARANIYOR!

Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Dursun Uslu, bölgedeki balıkçılık faaliyetleri hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

"Son 5 senedir nisan ayında baraj suyunu bıraktıkları için gümüş balığı olmadı. Biz 5 senedir gümüş balığı tutmuyoruz. Ama bu sene gümüş balığı bolluğu yaşanıyor ve 70 kişi gümüş balığı avlamak için çalışıyor. Biz bu balığı Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Orada cips niyetine yiyorlar. Bu güzel bir ekmek kapısı. Günlük 25 tona kadar gümüş balığı tutacağız. Çalışacak insan bulsak bu sayıyı daha da artırabiliriz.”

cekerek3.jpg

GÜNLÜK 20 TON BALIK AVLANIYOR

Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi işletmecisi Paşa Koç da yaptığı değerlendirmede, günlük 15-20 ton arasında gümüş balığı tuttuklarını ifade etti. Yaklaşık 80 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Koç, "Çok verimli bir baraj. Şu an gümüş balığı avlıyoruz. Kilogramı 10 liraya alınıyor ve biz fabrikalara gönderiyoruz. Oradan da Fransa, Norveç, Almanya gibi ülkelere gidiyor. Orada bunu çerez niyetine tüketiyorlar.”

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.