Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu genç takım başaracaktır

A+A-

Romen teknik adam Mircea Lucescu yönetiminde yeniden bir yapılanma sürecine giren A Milli Takımımıza gençleştirme yaradı. Takımlarında fazla forma giyemeyen ve birçoğunun adını dahi bilmediğimiz bu gençler, bu işi başaracaklar ben inanıyorum.

Eski yıldızlarımızın artık bu takımda oynaması zor görünüyor. Çünkü bu yeni takım gerçekten iyi futbol oynuyor ve ilerisi için ümit vaat ediyor. Mircea Lucescu eğer çok fazla macera aramazsa millilerimizin bundan sonra daha güzel sonuçlar alacağı kesin. Çünkü milli takımın artık bir değişime ihtiyacı olduğu kesin ve bundan sonra bu değişimden geri dönmek mümkün değil.

İşin ilginç yanı Mircea Lucescu diyor ki bağırıp çağırmanın ve acımasızca eleştirmenin bir anlamı yok. Ben yarın görevi bırakır çeker giderim benim için sorun olmaz diyor. Mesela Türk Milli Takımının yeniden eski başarılı günlerine dönmesi. Bunun için de bu genç takıma zaman gerekiyor ve sabır göstermeliyiz.

Gerçekten bu takıma sabır ve zaman lazım. Çünkü biranda başarılı sonuçlar almak ve muhteşem bir performans ortaya koymak mümkün değil. Bir süreç lazım ki bu genç takım birbirini tanısın, daha çok maç yapsın ki milli takımın geleceği aydınlık olsun.

Öte yandan aynı Mircea Lucescu diyor ki, “Mayıs ayında çağırdığımız 8 oyuncu çeşitli neden ve problemlerden dolayı milli daveti kabul etmedi. Milli maçlara 2-3 gün kala toplanıyoruz. Herkes kendi ligi ve takımından birçok problemle geliyor. Biz ise uzun süreli ve başarılı bir takım oluşturmaya çalışıyoruz” diyor.

Ne acı değil mi milli takıma çağırıyorsun gelmiyorlar. Bundan sonra hiç gelmesinler daha iyi olur. Çünkü bu tipler geldiği zaman kulis yapıp yine milli takımı karıştırır ve kaç para prim alacağım pazarlığı yaparlar. Onun için gerçekten artık bu kalantor tipler lazım değil hiç gelmesinler varsın bu genç takım kaybetsin. Fakat yarın illaki başarı gelecektir. Biz yeter ki onlara güvenelim inanalım.

Hatırlanacağı üzere A Milli Takımımız UEFA Uluslar Ligi kapsamında çıktığı 2. maçında İsveç'i 2-0 geriden gelip 3-2 mağlup etti. Friends Arena Stadı'nda oynanan karşılaşmada Milli Takımımız 90 dakika topa daha çok sahip olan taraf olsa da ani bir atakta kalesinde golü görmüş ve ilk yarıyı 1-0 yenik kapatmıştı.

Fakat ikinci işler değişmiş ve bu devrede ortaya konulan futbol çok beğenilmiş ve ilerisi için ümit vermişti. Özellikle 2. yarıda daha çok pozisyon üreten Milli Takımımız sık sık rakip alanda pozisyon bulan Millilerimiz maçın son dakikalarında bulduğu golle sahadan 3-2 galip ayrılmasını bilmişti.

Özellikle oyuna sonradan giren Galatasaraylı Emre Akbaba ile etkili olan ve 2 gol bulan millilerimiz bütün Türkiye’yi sevince boğmuştu. Hatırlanacağı üzere A Milli Takımımız ilk maçta ortaya koyduğu futbolla büyük övgü kazanmasına karşın Rusya'ya 2-1 yenilmişti. A Milli Takım, grupta ilk maçına çıkan İsveç'i 3-2 ile geçerek 3 puana uzandı. Millilerimiz gruptaki sonraki maçını, 10 Ekim 2018'de Rusya ile deplasmanda oynayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları