Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu günlerde geçecek...

A+A-

Ülkemiz son yıllarda gördüğü en büyük orman yangınları ile savaşıyor. Yanan onbinlerce ağacın yanı sıra, binlerce “masum ve sessiz” can dostlarımız da ormanlarla beraber yandı gitti. İnsan bu durumlarda söyleyecek bir söz bulamıyor maalesef.

Evet, dünyanın her yerinde orman yangını çıkıyor, ama şu nedenle, ama bu nedenle. Bu yangınların önüne geçmek mümkün değil. Şu anda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesi orman yangınları ile boğuşuyor.

Fakat benim üzüldüğüm konu ülkemizde o kadar karalama ve o kadar kirli bir bilgi dezenformasyonu var ki bunu dünyanın hiçbir ülkesinde bulamazsın. İşin acı tarafı da bu olsa gerek. Neredeyse “yangın çıktı diye” sevinecek insanlar var. Yangınları hükümete bağlayıp, hükümet üzerinden Devletine ve milletine kötülük edenleri Allah’a havale ediyorum.

Öte yandan ülke çapındaki yangın söndürme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar Türkiye genelinde orman yangınlarından 185'i kontrol altına alındı. 6 ildeki 13 noktada uzi söndürme çalışmaları devam ediyor. Muğla; Milas'ta 6, Köyceğiz ve Menteşe ilçelerinde birer mahalle daha yangınların yayılması üzerinde tahliye edildi. Milas'ta yangının yaklaştığı Yeniköy Termik Santrali çevresinde de tedbirler artırıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından, orman yangınlarıyla mücadelede son duruma ilişkin bilgi verdi. Muğla'da 7, Antalya'da 2, Adana, Aydın, Isparta ve Denizli'de birer yangının devam ettiğini gösteren infografiği de paylaşan Pakdemirli, “Ormanın Kahramanları'nın 6 ilde 13 adet orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor. Son 9 günde ise 44 ilde 191 orman yangını kontrol altına alındı” ifadelerini kullandı.

Yangınlarla mücadele büyük bir hızla sürüyor. Kahraman itfaiye ekiplerimiz başta olmak üzere, vatandaşlarımız canını dişine takıp gece gündüz demeden büyük bir mücadele veriyor. Buna bile köstek olanları görmek gerçekten insanın canını acıtıyor.

Başka ülkede göremeyeceğimiz kötü düşünceli insanları ülkemizde görmek üzücü. Yani yangından beslenen, yangından rant çıkarmaya çalışanları görünce ülkenin düşmanı dışarıda aramasına gerek kalmıyor diye düşünüyorum. Çünkü düşmanın bile aklına gelmeyecek hinlik ve kötülük bizim insanımızın beyninde yuva yapmış.

Hal böyle olunca Devlet ne yapsa yaranamıyor maalesef. Bu ülke, bu Devlet bizim, gidecek başka vatan yok. Bu zor zamanlarda el ele vermek yerine sosyal medya üzerinden her türlü kötülüğü yayanların zaten “Türklüğünden” şüphe ediyorum.

Bizdeki sosyal medyadaki bilgi kirliliği, hainlik, düşmanlık ve alçaklık başka bir ülkede görülmemiştir. Sırf bu hükümet gitsin diye kendi ülkesini yerine dibine sokan insanlara zaten diyecek söz yok. Bunlara ne desen ne yapsan boş.

Elbet bu günlerde geçecek, bu yangınlarda son bulacak. Yanan ormanların yerine yenisini dikeriz onlarda bir gün büyür. Fakat bizdeki kötülük nasıl yok olur onu bilemiyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları