Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kadarına pes

A+A-

Sosyal medya denen bu alem insanı rezil de ediyor vezir de ne yazık ki. Bazen istemeden karşımıza çıkan videolar, resimler gerçekten yürek burkuyor.

Aslında sosyal medya denen mecra nasıl kullandığınıza bağlı. Güzel şeyler yaparsanız karşılığında güzel dönüşler ve yorumlar alırsınız. Ama rezil şekilde kullanırsanız rezilliğin dibini de yaşarsınız inanın.

Başta TikTok olmak üzere bu ve buna benzer video paylaşım sitelerinin gerçekten çığrından çıkmış durumda yani kantarın topuzu çoktan çaktı sonunu hak getire. Bu işin sonu nereye varacak bilemiyorum dostlar.

Yeğenimin telefonunda tesadüfen gördüm bir genç beğeni toplamak videosunu izletebilmek için büyükannesinin kafasında yumurta kırıyor ve kahkahalar atıyor. Bunu da alkışlarla yayınlayıp kendini mutlu ediyor.

İnanın ben o gencin yerine kendimden utandım. O gencin anne ve babasının yerine utandım daha ne diyeyim. Utancımdan inanın yerin dibine girdim o büyükanneyi öyle görünce. Gençlik ne hale gelmiş, nereye gidiyor bilemiyorum.

Yani büyüklere saygı ve sevgi böyle mi olmalı? Onları baştacı yapıp el üstünde tutmak varken kendi emellerimiz için maskaraya çeviriyoruz ve bundan da hiç utanmıyoruz. Nasıl bir yüzsüzlük benim aklım almıyor ama onun hoşuna gidiyor.

Yani bu sadece bir örnek. Bunun gibi binlerce video var onların durumu daha vahim. İnsanlar utanmadan, sıkılmadan ve fütursuzca davranışlarını yayınlayıp bununla gurur duyuyorlar. Yahu sizin hiç utanmanız kalmadı mı?

Yani Z kuşağı diye diye başımıza çıkarılan bu yeni nesil inan çok zalim ve hiç merhametleri yok. Yanında annesi ve babası ölse onu video olarak çekip beğeni peşinde koşacaktır bundan da artık hiç kuşkum ve şüphem yok.

Yani yapılan her şeyi mübah görmeye başladık. Gençtir onları kırmayın, üzmeyin onlara destek verin onları iyi yetiştirelim derken gelinen son nokta bu maalesef. Gençler kendilerini geliştirmek, donanımlı yetiştirmek yerine artık günübirlik yaşayıp boş vermişlik peşinde koşuyor.

İş yok, param yok diyorlar. Git bir işte çalış desen kabahat. İş beğenmez, maaş beğenmez, üstüm kirlenmesin, ellerim boyanmasın diye diye geldikleri nokta koskoca bir hiç. Sonlarını düşünmeden yaptıkları sorumsuzluklarının cezasını yine anne ve babaları çekiyor hem de acı bir şekilde.

Neticede gelinen nokta tamir edilemez durumda. Anne ve babaları çocuklarını iyi yetiştirmek yerine her istediğini aldığı sürece bu gençler inanın iflah olmaz ve olmayacak gibi de görünüyor…

Ben sıkıntı yaşadım, ben fakirlik gördüm aman oğlum ve kızım sıkıntı yaşamasın, aman bir eli yağda bir eli balda olsun diye diye gelinin durum bu. Çocuklarının sıkıntı yaşamasına katlanamayan dayanamayan ebeveynler yüzünden artık bu gençlere söz söylemek mümkün değil.

Z kuşağı denen bu nesle inanın ayağın yanıyor geri çek desen başına iş alıyorsun. Onun için anne ve babalar ne olursa olsun çocuklarını şımarık yetiştirmesin. Fakirliği de görsün, ekonomik sıkıntıyı da görsün ki geleceğini ona göre şekillendirsin. Anne ve babalar olarak sonsuza kadar onların yanında olamayız bunu da unutmayalı…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları