Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu mu özgür basın? Bu mu gazetecilik?

A+A-

13 şehidimiz için “KATİLLER PARAMPARÇA” oldu manşeti atmış bir gazete. Aslında buna gazete demek ne kadar doğru bilemiyorum. Maalesef adı gazete.

İnsanın bu başlığı okuyunca kanı donuyor. Özgür basın bu mu diye?

Aslında söylenecek çok söz var. Bu sözler dile geliyor ama diyemiyor insan. Hele bir de gazeteci olunca kemiği olmayan dilimizi daha sıkı tutmamız gerekiyor.

Biz de gazeteciyiz. Bu şerefli mesleği insan gibi yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Bu aşağılık paçavrayı gazete diye çıkaranlar gazeteci mi bilmiyorum ama bunlara diyecek söz bulamıyorum. Söylesem; Onun seviyesine insem bir türlü, inmesem bir türlü.

Yani alçaklık değil de nedir bu? Kendi ülkesini savunurken şehadet şerbetini içen askerine, polisine katil diyebiliyor bu alçaklar, reziller.

Özgür basın susturuluyor diye ortalığı ayağa kaldırdıkları gazete paçavrası eski adıyla Özgür Gündem, yeni adıyla Yeni Özgür Politika. Almanya’da basılan bu gazete denen paçavranın PKK ve DHKP-C terör örgütünün sözcülüğünü yaptığını zaten biliyorduk. Fakat kanı bozukların bu başlığı atacağını hiç düşünmemiştik.

Şimdi bir soru sormak istiyorum. Bir zamanlar Türkiye’de basılan Özgür Gündem Gazetesini alıp evine götüren vatandaşlar, şimdi beş para etmez Yeni Özgür Politika gazetesini okurken ne düşünüyor merak ediyorum. Hala bu gazetenin terör örgütlerinin sözcülüğünü yaptığını anlamamakta ısrar mı ediyorlar.

Hatırlarsınız genel yayın yönetmeni tutuklandığında, şimdi Almanya’da kaçak yaşayan Can Dündar ve akademisyenler sırayla gidip nöbet tutmuşlardı gazetenin kapısında. Tutuklandıklarında “Özgür basın susturuluyor. Gazeteciler tutuklanıyor” diye ortalığı ayağa kaldıran gazeteci ve akademisyenler bu kadar yaygarayı aşağılık gazete paçavrası için yapmışlardı. Mademki bunlar insandı, o halde bu iğrenç manşete ne tepki gösteriyorlar merak ediyorum. Tabi insan iseler…

Basın özgürlüğü diye kendini yırtanlara soruyorum; Şimdi neden sesiniz çıkmıyor?

Sizin basın özgürlüğü dediğiniz şey nedir acaba? Kendi ülkesini savunurken şehit düşen askerlerine katil diye manşet atan bu paçavraya sahip çıkmak mı?

İngiltere son günlerde ardı ardına terör saldırıları ile adeta kâbus dolu günlerden geçiyor. Bizim yaşadığımız sıkıntıyı onlarda yaşıyor. Keza aynı sıkıntı Fransa’da da var. Hatta Fransa olağanüstü hal ilan ederek durumun ne kadar ciddi olduğunu bütün dünyaya duyurmuş bulunuyor.

İki ülkenin de polis ve askerleri teröristlerle mücadele edip gözünü kırpmadan onları öldürebiliyor. Peki siz hiç gördünüz mü bu iki ülkede yayın yapan bir gazetenin böyle bir haber yaptığını, yapabileceğini ve böyle başlıklar atabileceğini?

Orada basın yok mu? Orada gazeteciler yok mu? Hiç gördünüz mü kendi ülkesinin savunması için teröristleri öldüren asker ve polise katil dendiğini? Göremezsiniz, çünkü devlet buna izin vermez. Vermediği gibi o gazeteyi bir daha çıkaramazsınız. Hatta vatan hainliği ile suçlanıp hapse bile atılırsınız. Türk ordusu ve polisine olunca basın özgürlüğü yok da, Alman ordusu ve polisine olunca neden basın özgürlüğü var?

Almanya’da basılan bu gazete o kadar özgür ki; bu ve buna benzer paçavralar çok rahat böyle manşet atabiliyor. Attığı bu manşetle askerine, polisine, korucusuna ve halkına kurşun sıkan teröristlere kahraman diyebiliyorlar.

Sözün özü: Bu vatan bizim, bu devlet bizim. Böyle aşağılık yayın yapan kim olursa olsun bizler bu ülkeyi savunmaya ve ülkemize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Şimdi soruyorum, Almanya’da yayınlanan bu gazete Alman polis ve askeri için de aynı başlığı atabilir mi?

NE OLMUŞTU HATIRLAYALIM

Hatırlayacaksınız 31 Mayıs gecesi Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesinden havalanan Cougar tipi helikopter kısa bir süre sonra yüksek gerilim hattına takılarak düşmüş ve 13 kahraman askerimizin şehadeti Türkiye'yi yasa boğmuştu. Şehit olanlar arasında Kato Dağı’nda terör örgütüne darbe vuran operasyonlar gerçekleştiren 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ve Türkiye'nin ilk kadın ilçe jandarma komutanı Yarbay Songül Yakut da yer alıyordu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.