Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu nasıl bir üslup

A+A-

Gezi Davası sonuçlandı fakat daha uzun süre tartışılmaya devam edecek. Dava sonunda Osman Kavala müebbet hapis cezası alırken diğer sanıklara da çeşitli suçlardan farklı kararlar verildi. Cezalar belli oldu ortalık karıştı.

Gezi Parkı eylemlerini finanse ve organize etmekle suçlanan sanıkların yargılandığı davada dün 1638 gündür hapiste olan iş insanı Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi'ye 18'er yıl hapis cezası verildi. Yedi sanığın da tutuklanmasına hükmedildi.

Kararın açıklanacağı gün başta CHP ve HDP olmak üzere birçok STK temsilcisi, sanatçısı kendini Gazi Parkı’nın en yakın kahramanı gören, gezinin bir özgürlük mücadelesi olduğunu iddia eden kim varsa orada toplanmıştı.

Ha birde toplananlar arasında perde önünde görünmeyen takipçileri vardı. Kimdi bunlar derseniz ben söyleyeyim başta ABD büyükelçisinin dışında birçok Avrupa ülkesinin büyükelçisi davayı yakından takip etti.

Sanki bizimkilerin ortalığı karıştırması ve tehditleri yetmezmiş gibi birde bu içimizdeki ajan görünümlü büyükelçiler davayı takip ediyor. Büyükelçilik dışında her türlü hainliği yapan Amerika ve Avrupa’nın ikiyüzlülerinin Türkiye’yi tehdit etmeleri kabul edilir bir durum değil.

15 Temmuz darbe girişimi ile Gezi Parkı olaylarına ilişkin dava kararı dünya basınında geniş yankı buldu. Başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Türkiye’yi tehdit edip had bildirmeye kalkışıyor.

Davanın sanıklarından Osman Kavala'nın hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması, her fırsatta Türkiye'yi hedef alan Batı medyası ve Batılı siyasileri bir araya getirdi. Bazı siyasiler karar nedeniyle Türkiye'yi tehdit etti.

Hadi Avrupalıların ikiyüzlülüğüne alıştık onlar her fırsatta Türkiye düşmanlığını alenen yapıyorlar. Onlar söyleyecek sözüm yok ta ya bizim hainlere ne demek lazım onu bilemiyorum.

Davayı takip etmek isteyen çok sayıda siyasetçi, milletvekili, sivil toplum kuruluşu temsilcisi oldu. Ama takip edenlerin içinde milletvekillerinin tavrı ve konuşmaları gerçekten utanç vericiydi benim açımdan.

Ülkenin yüzde 52’sinin oyunu alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanını sen nasıl ve hangi akılla tehdit ediyorsun. Sen bu cesareti kimden nasıl alıyorsun? Sen sanırım 15 Temmuz’da bu aziz milletin ülkeye darbe yapmak isteyenlere verdiği dersi unuttun?

Merak etme bu milletin canını sıkarsan sana yakında anlatır. CHP’li Özgür Özel, dava sonuçlanmış bunun istinafı var, Anayasa Mahkemesi var, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Ama onların derdi bu değil onların derdi Recep Tayyip Erdoğan.

Özgür Özel mahkeme salonunun önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan tehdit ederek, “Erdoğan mahkum olacaktır. Ant olsun, ant olsun, ant olsun”… Şu cesarete bakar mısın? Sormak lazım şimdi bu Özgür Özel denen kendini hukukun üstünde gören vekile, kol kola yürüdüğünüz HDP’li Garo Paylan’a, kendi partinden Ermeni soykırımını tanıyalım diyen Sezgin Tanrıkulu’ya iki çift laf edebildin mi?

Edemezsin, çünkü buna izin vermezler sende biliyorsun. Yoksa sizi o koltukta oturtmazlar. Sizin düşünceniz zaten hiçbir zaman ülkenizden yana olmadı ve olamazda. Sizler kim kulağınıza ne üfledilerse onları söylediniz, ülkenizdeki siyasi parti liderlerini tehdit ettiniz ve bundan hiç utanmadınız…

Aslında orada başka milletvekilleri de açıklama yaptı fakat ben bunlara değersiz ve zerre kadar umurumda olmadan izledim. Zaten sizin derdiniz Türkiye değil, sizin derdiniz Erdoğan gitsin, ülke batsın gerisi önemli değil. Bizi Amerika idare etsin, başımıza birisini atasınlar bu millet yine sefalet günlerine geri dönsün. Sizin amacınız da niyetiniz de Türkiye olmadı ve olamayacak…

Ama asıl insana yakışan söylediğinden çok nasıl bir üslupla bunu söylediği. Atalarımız ne demiş illa edep illa edep…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.