Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu nasıl cesaret!

A+A-

Dünyaya sefaleti, fakirliği, kan ve gözyaşını yayan başta Amerika Birleşik Devleti olmak üzere Avrupa devletleri gerçekten bardağı taşıran hareketler yapmaktan geri kalmıyor.

Kendilerini adalet dağıtıcı sanan bu zavallılar kendi ülkeleri aleyhine yapılan en küçük harekette ve yayında ortalığı ayağa kaldırıyor ama başka ülkelerin haklarına gelince başta Türkiye olmak üzere hemen ayaklanıyorlar.

Türkiye’de insan hakları yok, adalet yok diyerek nutuk atıp akılları sıra ayar çekmeye çalışıyorlar. Başta terör suçu olmak üzere birçok suçtan tutuklu bulunan iş insanı iş insanı Osman Kavala’nın yargılandığı dava ile ilgili açıklama yapan aralarında ABD’nin de bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi hadlerini aşmıştır.

Bu ülkelere yanıt anında Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi bu ülkelerin maslahatgüzarları, bakanlığa çağrılarak uyarıldı. Kendilerini ilgilendirmeyen konulara girmemeleri istendi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, söz konusu ülkelerin büyükelçi ve maslahatgüzarları ile görüşerek, Türkiye’nin rahatsızlığını dile getirdi.

“KABUL EDİLEMEZ”

Görüşmenin ardından bakanlıktan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Açıklamada, “Ülkemizde devam eden bir davayla ilgili olarak, diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde akşam ortak bir açıklama yayımlayan Ankara’daki bir grup büyükelçi, Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştır. Bu ülkelerin Büyükelçileri-Maslahatgüzarlarına, sosyal medya üzerinden yapılan ve bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki bir süreçle ilgili bu hadsiz açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, söz konusu açıklamanın Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir” denildi.

Düşünün bu ülkelerdeki özgüveni. Kendilerini adalet dağıtıcı ve demokrasi örneği gösteren ülkeleri en küçük olayda hiç düşünmeden protestocuları yaka paça edip hapse atıyorlar. Eylemcileri yerlerde sürüklüyorlar hatta orantısız güç kullanıp dünyanın gözü önünde boğazına basarak canice öldürebiliyor.

Bu ülkelerin polislerini de görüyoruz. İnsan haklarından dem vurup en küçük protestoda neler yaptıklarına şahit oluyor. Siz kendi kapınızın önündeki pisliği süpürmeden kalkıp Türkiye’ye birçok suçtan yargılanan bir adamı serbest bırakın diye uyarmayı kendinize vazife görüyorsunuz.

Sahi siz kimsiniz? Siz bu hakkı kendinizde nasıl görüyorsunuz? Evet adalet bazen geç işliyor ama mutlaka tecelli ediyor. Osman Kavala suçsuzsa zaten yakın zamanda çıkar. Sizin derdiniz tasanız, yaranız nerenizde?

Yahu siz Türkiye’ye demokrasi dersi verecek en son sizlersiniz. Sizin dünyaya nasıl adalet ve demokrasi getirdiğinizi zaten biliyoruz. Siz kendi işinize bakın. Türkiye sizden adaleti ve demokrasiyi öğrenecek değil. Haddinizi bilin….

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.